19/05/2019

Muzyczna i radosna inauguracja IX Festiwalu Kultury Protestanckiej

Inauguracja IX Festiwalu Kultury Protestanckiej była pełna muzyki, śpiewu i radości.

Dziś o godzinie 10:00 uroczystym nabożeństwem rozpoczął się IX FKP – tym razem poświęcony radości. W piękny niedzielny poranek do ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej przyszło kilkaset osób, by uczestniczyć w liturgii Niedzieli Cantate. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. Marcin Orawski, a o idei tegorocznego Festiwalu mówił prof. Wojciech Szczerba, Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej.

Mottem przewodnim tegorocznego festiwalu jest Radość. Bez względu na to, w jak bardzo skomplikowanej, nieraz trudnej i bolesnej rzeczywistości przyszło nam żyć, chcemy pokazać że ważne w dzisiejszym świecie jest zauważanie tego, co dobre, wartościowe, piękne i przyjemne – mówił Rektor Szczerba.

Radość była tematem przewodnim całego nabożeństwa. Niezwykle pięknie wyśpiewały ją połączone chóry Angelus, Cantus Olaviensis i Schola Musica Caelesti pod dyrekcją Barbary Szarejko, zarówno w repertuarze klasycznym (m.in. Canticorum jubilo i Alleluja z oratorium Mesjasz G. F. Haendela czy Laudate dominum Ch. Gounouda), gospel (np. Down in my soul) czy tradycyjnie ?kościelnym? (pieśń Radujmy się).

Jednym z najbardziej wzruszających momentów był występ dziecięcego chóru MelodiCor pod dyrekcją. Dobromiły Ogińskiej-Broniszewskiej. Dzieci zaśpiewały, zagrały i zatańczyły trzy piosenki.

O radości mówił też podczas kazania biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik wrocławskiej diecezji ewangelickiej.

Nie chcemy zimnych twarzy i obojętnych spojrzeń, nie wystarczają nam wesołkowate dowcipy i płytkie kawały. Dość mamy osobistego pesymizmu i społecznego narzekania. Dość mamy zmęczenia życiem. Dość bylejakości i nudy. Serce szuka prawdziwej, głębokiej, nieustającej radości (?) Radość chrześcijańska nie redukuje się do doraźnego odczuwania, ale jest czymś, co pozwala popatrzyć radośnie na całe życie, choćby teraźniejszość była trudna – podkreślał biskup.

Wszyscy uczestnicy nabożeństwa otrzymali też festiwalowe symbole – naklejki z uśmiechniętymi  ?buźkami?, które doskonale znamy z Internetu. Ta najstarszy i najpopularniejszy spośród emotikonów będzie nam towarzyszył przez cały czas trwania Festiwalu.

W tym roku naszymi towarzyszami są także wolontariusze Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, którzy zbierają datki na działalność hospicjum. Prezes Fundacji Beata Hernik-Janiszewska opowiadała  o tym jak ogromną radością jest każdy dzień spędzony z podopiecznym, każda kolejna świeczka na torcie, każda godzina przeżyta bez bólu. Parafia ewangelicka przeznaczyła całą niedzielną kolektę na rzecz Fundacji. My również zachęcamy do pomocy – zarówno podczas wydarzeń FKP jak i poprzez udział w zbiórce internetowej.

Dziękujemy także licznie zgromadzonym uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Zapraszamy na kolejne wydarzenia IX Festiwalu Kultury Protestanckiej ?#Miłość #RADOŚĆ #Pokój?.

Zobacz galerię zdjęć z nabożeństwa

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej