14/05/2017

?Solus Christus? – ewangelickie pieśni w Narodowym Forum Muzyki

Ten koncert był wyjątkowy. W wypełnionej po brzegi Sali Narodowego Forum Muzyki przez ponad 90 minut rozbrzmiewały pieśni o Zbawicielu, Łasce i wierności Ewangelii. Wszystko za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji przygotował specjalny program.

Na widowni zasiedli zarówno przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, świata nauki i kultury, goście z różnych miast i krajów oraz wielu wrocławian, zainteresowanych kulturowym i artystycznym dziedzictwem Reformacji.

Przed rozpoczęciem koncertu odbyła się część oficjalna, podczas której gości powitali gospodarze wydarzenia – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz biskup Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Pozdrowienia z ?serca Europy? – Brukseli – przekazał zgromadzonym także profesor Jerzy Buzek.

Opracowując program ?Solus Christus? artyści i kierownictwo Zespołu ?Śląsk? pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego. Na występ składały się zarówno utwory wielkich kompozytorów (W. A. Mozart, J. S. Bach, G. Bizet czy G. F. Händel), hymny do słów Marcina Lutra, czy ludowe polskie pieśni luterańskie. Ogromne wrażenie wywarła interpretacja klasycznego hymnu ?Ein feste Burg ist unser Gott? (Warownym grodem jest nasz Bóg) oraz ?Alleluja? Händla.

Chór, orkiestra i dyrygent Jean-Claude Hauptmann otrzymali długie owacje na stojąco.

Uwieńczeniem dnia był wyjątkowy pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia, przygotowany specjalnie na Jubileusz.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej