15/11/2023

X Festiwal Kultury Protestanckiej „500 lat Reformacji we Wrocławiu” – podsumowanie

500 lat Reformacji we Wrocławiu – taki był temat jubileuszowego X Festiwalu Kultury Protestanckiej. 10 dni różnorodnych wydarzeń przyciągnęło gości z Wrocławia, Polski i świata.

Bogaty program Festiwalu to efekt współpracy wrocławskich kościołów, instytucji i organizacji, które przygotowały kilkanaście wydarzeń i imprez. Konferencja naukowa, spektakl, debaty i panele,  koncerty, wystawy, spacery edukacyjne – szeroka festiwalowa oferta spotkała się z ciepłym przyjęciem uczestników FKP.

Pierwsze nabożeństwo protestanckie we Wrocławiu odbyło się w 1523 roku, w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Z tej okazji 21 października w tym samym kościele odbyło się uroczyste nabożeństwo jubileuszowe pod hasłem „Bóg obdarza nas laską”, nawiązującym do reformacyjnych podstaw teologicznych.

– Bóg uśmiecha się do nas – bez żadnego powodu, po prostu że swojej łaski. Co za wyzwalająca wiadomość! Łaska wyzwala nas od poczucia własnej nieomylności, uwalnia od potrzeby rywalizacji i trucizny, jaką ta rywalizacja przynosi do naszego życia i naszych relacji – mówił podczas kazania ks. dr Martin Junge.

Ważnym momentem rocznicowych obchodów była także uroczysta sesja we wrocławskim Ratuszu, podczas której nagrody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego im. Królewny Anny Wazówny otrzymali ks. dr Martin Junge, były Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej oraz prof. dr hab. Piotr Oszczanowski – historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

– Wrocław spontanicznie, szybko i pokojowo opowiedział się za nową konfesją, a jej dziedzictwo w naszym mieście jest kolosalne – mówił prof. Oszczanowski w wykładzie „Tożsamość – 500 lat Reformacji we Wrocławiu”.

Upamiętnieniu rocznicy służyły także inne wydarzenia, w tym niezwykle ciekawe koncerty, ukazujące różnorodność i bogactwo kulturowego dorobku reformacyjnych artystów – od źródeł protestanckiej muzyki aż po utwory. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi muzycy Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Kleiner Chor Lübars z towarzyszeniem zespołu The Slickies, Joanna Klisowska, Marek Pilch, Radosław Dembiński, konsort renesansowych fletów poprzecznych La Viva Fiamma oraz zespół wokalny Exploratori Ensemble.

Na uwagę zasługiwały także spotkania dotyczące obecności reformacyjnych idei we współczesnym świecie. Podczas odbywającego się w Domu Europy panelu dyskusyjnego „Społeczeństwo otwarte” uczestnicy rozważali między innymi, na ile myśl społeczna Dietricha Bonhoeffera ma zastosowanie we współczesnym świecie. Urodzonemu we Wrocławiu niemieckiemu teologowi poświęcona była także specjalna sesja odbywająca się w Starej Bibliotece. Z kolei spektakl „Kościół kobiet” oraz odbywająca się po nim dyskusja dotyczyła obecności i roli kobiet w kościołach XXI wieku. Goście tej debaty zorganizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu aktywnie brali udział w dyskusji, dzieląc się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami.

Osoby zainteresowane teologią mogły wziąć udział we współorganizowanej przez EWST i PWT konferencji naukowej „Wiara – wczoraj i dziś”, podczas której prezentowane były sylwetki i myśl teologów od czasów Nowego Testamentu po współczesność.

Towarzyszące Festiwalowi hasło „#otwarteserca” jest wyrazem otwartości na drugiego człowieka, jego poglądy, dziedzictwo i potrzeby. Różnorodność formy i treści tegorocznych wydarzeń festiwalowych była zachętą do otwarcia serc, umysłów i wrażliwości. Podczas wydarzeń festiwalowych odbywała się zbiórka na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Głównymi organizatorami wydarzenia były Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Poszczególne wydarzenia organizowały również takie instytucje jak Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Dzielnica Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Patronat honorowy nad X FKP objęli: Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp. Jerzy Samiec oraz Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Patronom Honorowym, Organizatorom, Partnerom za wkład w organizację Festiwalu. Nade wszystko jednak chcemy podziękować uczestnikom których obecność, aktywność i zadowolenie wyrażane po poszczególnych wydarzeniach zawsze są dla nas ogromną nagrodą i motywacją na przyszłość.

Zapraszamy za rok!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej