29/09/2023

„Nauka Porusza!” umysły i serca. Dzień Otwarty w EWST 2023

22 września 2023 roku po raz kolejny gościliśmy uczestników Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Dniach Seniora. Wydarzenie połączyło różne pokolenia i pokazało, że nauka może poruszyć również nas samych – i to w wielu aspektach.

Dzień Otwarty rozpoczęliśmy od międzypokoleniowych warsztatów „Nie tylko muzea i wykopaliska. Miejsce kultury starożytnej we współczesnym świecie. Wzięła w nich udział między innymi młodzież z liceum nr IX we Wrocławiu seniorzy. Wykładowcy EWST zabrali uczestników w podróż przez czas, przestrzeń, język i kulturę. Wspólnie badaliśmy pochodzenie naszych imion, zwłaszcza tych sięgających korzeniami antyku i czasów biblijnych. Okazało się, że dobrze znane, powszechne w użyciu imiona mogą kryć w sobie nie tylko tysiąclecia historii ale także ciekawe i zaskakujące znaczenia.

Uczestnicy odkryli także, jak wiele polskich słów, zwrotów, nazw, a nawet przysłów ma korzenie w starożytnych językach, takich jak greka czy łacina. Okazało się, że języki te wcale nie są „martwe” – na przykład różnice między nowotestamentową greką koine a współczesnym językiem greckim wcale nie są dużo większe niż między używaną obecnie polszczyzna a językiem, którym posługiwano się w czasach Piastów czy Jagiellonów.

Wykładowcy zachęcili osoby, które zainteresowały się tematem języków, ich pochodzenia i historii, do obejrzenia wykładów poświęconych tej kwestii, na naszym kanale na YT.

Po warsztatach udaliśmy się na chwilę do Biblioteki EWST, otwartej także dla osób spoza grona naszych studentów. Kolejnym wydarzeniem „O bujaniu w obłokach. Wniebowstąpienie Jezusa a dojrzałość duchowa”. Prof. Piotr Lorek przedstawił ewangeliczne obrazy związane z wniebowstąpieniem Jezusa, wskazując na ich różnorodność i teologiczne przesłanie, w kontekście chrześcijańskiej dojrzałości. Pokazał, jak wiedza i przygotowanie naukowe może pomóc także w podejmowaniu duchowej refleksji. Osoby, które nie były w stanie dotrzeć na wykład podczas Dnia Otwartego, niebawem będą mogły obejrzeć nagranie na naszym kanale YT.

Wieczór przyniósł nam spektakl teatralny „Błękitny Ekspress”. Tym razem grupa „Mam Teatr” zaproponowała nie przedstawienie komediowe, ale przejmującą opowieść o trudnych czasach II wojny światowej i ofiarach agresji ZSRR na Polskę w tym czasie. Spektakl wzruszał i skłaniał do refleksji, dostarczając też wiedzy na temat tamtych czasów oraz jednej z najbardziej znanych artystek okresu międzywojennego – Hanki Ordonówny i jej działalności na rzecz polskich dzieci osieroconych w wyniku radzieckich czystek na okupowanym terenie Polski. Po spektaklu niektórzy widzowie dzielili się historiami własnych rodzin, które przypominały te przedstawione na scenie.

Dzień Otwarty EWST okazał się nie tylko czasem zdobywania wiedzy, ale także szansą na odkrycie dalszych i bliższych korzeni oraz docenienia wartości, które kształtują naszą kulturę. Można śmiało powiedzieć, że nauka poruszała uczestników intelektualnie i emocjonalnie, a spotkanie przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk obfitowało we wzajemne inspiracje i ciekawe odkrycia.   

Zobacz galerię zdjęć z Dnia Otwartego

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Otwartego. Do zobaczenia podczas innych wydarzeń w EWST!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej