Przedstawiciele władz, pracowników i studentów EWST otrzymali od Prezydenta Wrocławia podziękowania za wkład wniesiony w organizację i realizację pomocy na rzecz Ukrainy i jej Obywateli.
W środę 1 lutego Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Konsul Generalny Ukrainy Yurii Tokar wręczyli listy z podziękowaniami przedstawicielkom i przedstawicielom wrocławskiego środowiska akademickiego za wkład wniesiony w organizację i realizację pomocy na rzecz Ukrainy i jej Obywateli. Podziękowania otrzymali także przedstawiciele władz, pracownicy, współpracownicy i studenci EWST, którzy już od niemal roku zajmują się wspieraniem uchodźców i osób potrzebujących pomocy w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę.
My także dziękujemy naszym studentom i pracownikom, którzy poświęcają swój czas i wkładają ogromne serce w te działania. Jesteśmy także wdzięczni wszystkim darczyńcom w Polsce i na całym świecie – to Wasze zaangażowanie i hojność pozwala nam udzielać pomocy na tak wielu polach.
Pomoc Ukrainie jest organizowana w EWST od pierwszych dni wojny. Dzięki wsparciu darczyńców, zaangażowaniu całej społeczności uczelnianej oraz współpracy z wieloma organizacjami i instytucjami byliśmy i jesteśmy w stanie przygotować szeroki zakres działań kierowanych zarówno do uchodźców, jak i bezpośrednio na teren Ukrainy.Ze środków zagranicznych udzielano pomocy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie poprzez współpracę z fundacjami i kościołami we Wrocławiu i okolicach oraz w centralnej Polsce. Za pośrednictwem tych kościołów i fundacji uchodźcy otrzymywali dach nad głową, żywność, odzież, lekarstwa, szkolenia, obozy letnie i wiele więcej. Otrzymaliśmy także od amerykańskiego producenta i rozdysponowaliśmy dwie dostawy odzieży (30 000 sztuk na wiosnę/lato i 40 000 na jesień/zimę) dla mieszkańców Ukrainy.
Dwoje studentów EWST, którzy są ratownikami medycznymi, regularnie przewoziło na Ukrainę karetką pomoc humanitarną i podczas jednej podróży przetransportowało do Polski sparaliżowanego w wyniku udaru mężczyznę. Jedna ze studentek zdecydowała się zawiesić swoją pracę i przez kilka tygodni służyła na frontach w Ukrainie, pomagając w opiece nad rannymi żołnierzami.
W maju 2022 r. rektorzy Ewangelickiej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu i Chrześcijańskiego Instytutu Tavriski w Chersoniu podpisali porozumienie o współpracy obu uczelni. Wsparliśmy także pochodzących z Ukrainy kandydatów na studia oferując im zwolnienie z opłat czesnego przez dwa lata nauki w naszej uczelni oraz dodatkowe zajęcia z języka polskiego.
Od marca do grudnia 2022 roku odbywały się w EWST oraz zdalnie bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla osób z Ukrainy. Cieszyły się one dużym powodzeniem.
Nadal oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną w języku rosyjskim i ukraińskim osobom zmagającym się z traumami i problemami, w wyniku doświadczeń związanych z wojną i koniecznością przeprowadzki do Polski.
Bardzo owocna okazała się również nasza współpraca z Fundacją Proem. Dzięki środkom przekazanym za pośrednictwem EWST fundacja mogła zorganizować trzy kolonie letnie dla blisko 500 dzieci, a także na stałe gościć około 70 uchodźców.
EWST wsparła fundację Krzyżowa, w której przebywa 69 uchodźców z Ukrainy (duża część z nich to dzieci)i. Fundacja zapewnia bezpieczne schronienie rodzinom oraz organizuje możliwości edukacji, rozwoju i aktywnego wypoczynku.
Współpraca ze stowarzyszeniem Genesis z Pabianic zaowocowała adaptacją hotelu na schronisko dla 30 uchodźców. Ich celem jest nie tylko zapewnienie schronienia i wyżywienia, ale także pomoc w usamodzielnieniu się – w znalezieniu pracy, szkół i przedszkoli dla dzieci, w integracji z nową kulturą i nauce języka polskiego.
Przekazaliśmy Ewangelickiemu Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu środki na remont i wyposażenie mieszkań dla uchodźców – 13 kobiet z dziećmi. Centrum stworzyło także miejsce pracy dla Ukraińców – obecnie pracuje tam kilkanaście osób. Ponadto na bieżąco udzielają wszelkiej potrzebnej pomocy, w tym organizują bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagają osobom indywidualnym w rejestracji w urzędach, znalezieniu miejsca w szkołach i przedszkolach dla ich dzieci.
Nasi pracownicy na bieżąco analizują zmieniające się potrzeby związane z wojną w Ukrainie. Staramy się jak najlepiej wykorzystywać zarówno środki, które powierzyli nam darczyńcy, jak i nasze własne zasoby oraz możliwości.
Od wybuchu wojny minął już prawie rok, jednak Ukraina nadal potrzebuje pomocy. Zachęcamy wszystkich do dalszego angażowania się w nią.