03/02/2023

Podziękowania za pomoc Ukrainie

Przedstawiciele władz, pracowników i studentów EWST otrzymali od Prezydenta Wrocławia podziękowania  za wkład wniesiony w organizację i realizację pomocy na rzecz Ukrainy i jej Obywateli.

W środę 1 lutego Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Konsul Generalny Ukrainy Yurii Tokar wręczyli listy z podziękowaniami przedstawicielkom i przedstawicielom wrocławskiego środowiska akademickiego za wkład wniesiony w organizację i realizację pomocy na rzecz Ukrainy i jej Obywateli. Podziękowania otrzymali także przedstawiciele władz, pracownicy, współpracownicy i studenci EWST, którzy już od niemal roku zajmują się wspieraniem uchodźców i osób potrzebujących pomocy w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

My także dziękujemy naszym studentom i pracownikom, którzy poświęcają swój czas i wkładają ogromne serce w te działania. Jesteśmy także wdzięczni wszystkim darczyńcom w Polsce i na całym świecie – to Wasze zaangażowanie i hojność pozwala nam udzielać pomocy na tak wielu polach.

Pomoc Ukrainie jest organizowana w EWST od pierwszych dni wojny. Dzięki wsparciu darczyńców, zaangażowaniu całej społeczności uczelnianej oraz współpracy z wieloma organizacjami i instytucjami byliśmy i jesteśmy w stanie przygotować szeroki zakres działań kierowanych zarówno do uchodźców, jak i bezpośrednio na teren Ukrainy.

Ze środków zagranicznych udzielano pomocy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie poprzez współpracę z fundacjami i kościołami we Wrocławiu i okolicach oraz w centralnej Polsce. Za pośrednictwem tych kościołów i fundacji uchodźcy otrzymywali dach nad głową, żywność, odzież, lekarstwa, szkolenia, obozy letnie i wiele więcej. Otrzymaliśmy także od amerykańskiego producenta i rozdysponowaliśmy dwie dostawy odzieży (30 000 sztuk na wiosnę/lato i 40 000 na jesień/zimę) dla mieszkańców Ukrainy.

Dwoje studentów EWST, którzy są ratownikami medycznymi, regularnie przewoziło na  Ukrainę karetką pomoc  humanitarną i podczas jednej podróży przetransportowało do Polski sparaliżowanego w wyniku udaru mężczyznę. Jedna ze studentek zdecydowała się zawiesić swoją pracę i przez kilka tygodni służyła na frontach w Ukrainie, pomagając w opiece nad rannymi żołnierzami.

W maju 2022 r. rektorzy Ewangelickiej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu i Chrześcijańskiego Instytutu Tavriski w Chersoniu podpisali porozumienie o współpracy obu uczelni. Wsparliśmy także pochodzących z Ukrainy kandydatów na studia oferując im zwolnienie z opłat czesnego przez dwa lata nauki w naszej uczelni oraz dodatkowe zajęcia z języka polskiego.

Od marca do grudnia 2022 roku odbywały się w EWST oraz zdalnie bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla osób z Ukrainy. Cieszyły się one dużym powodzeniem.

Nadal oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną w języku rosyjskim i ukraińskim osobom zmagającym się z traumami i problemami, w wyniku doświadczeń związanych z wojną i koniecznością przeprowadzki do Polski.

Bardzo owocna okazała się również nasza współpraca z Fundacją Proem. Dzięki środkom przekazanym za pośrednictwem EWST fundacja mogła zorganizować trzy kolonie letnie dla blisko 500 dzieci, a także na stałe gościć około 70 uchodźców.

EWST wsparła  fundację Krzyżowa, w której przebywa 69 uchodźców z Ukrainy (duża część z nich to dzieci)i. Fundacja zapewnia bezpieczne schronienie rodzinom oraz organizuje możliwości edukacji, rozwoju i aktywnego wypoczynku.

Współpraca ze stowarzyszeniem Genesis z Pabianic zaowocowała adaptacją hotelu na schronisko dla 30 uchodźców. Ich celem jest nie tylko zapewnienie schronienia i wyżywienia, ale także pomoc w usamodzielnieniu się – w znalezieniu pracy, szkół i przedszkoli dla dzieci, w integracji z nową kulturą i nauce języka polskiego.

Przekazaliśmy Ewangelickiemu Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu środki na remont i wyposażenie mieszkań dla uchodźców – 13 kobiet z dziećmi. Centrum stworzyło także miejsce pracy dla Ukraińców – obecnie pracuje tam kilkanaście osób. Ponadto na bieżąco udzielają wszelkiej potrzebnej pomocy, w tym organizują bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagają osobom indywidualnym w rejestracji w urzędach, znalezieniu miejsca w szkołach i przedszkolach dla ich dzieci.

Nasi pracownicy na bieżąco analizują zmieniające się potrzeby związane z wojną w Ukrainie. Staramy się jak najlepiej wykorzystywać zarówno środki, które powierzyli nam darczyńcy, jak i nasze własne zasoby oraz możliwości.

Od wybuchu wojny minął już prawie rok, jednak Ukraina nadal potrzebuje pomocy. Zachęcamy wszystkich do dalszego angażowania się w nią.

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej