26/05/2019

Radość bez granic

Ostatnim, a równocześnie jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej była kolejna edycja dorocznego festynu ?Czasoprzestrzeń radości?, połączona w tym roku z obchodami 20-lecia Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Spotkanie rozpoczął występ chóru międzypokoleniowego, w którego skład wchodzą pensjonariusze prowadzonych przez Diakonię Domów Pomocy,  uczniowie przedszkola i szkół  działających przy ECDiE oraz podopieczni Inicjatyw i programów terapeutycznych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży  Następnie uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali taniec z szarfami.

W powitalnym wystąpieniu Prezes Zarządu Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra ksiądz Robert Sitarek przypomniał historię organizacji podkreślał wkład osób i instytucji w powstanie, rozwój i działania ECDiE. Kolejnymi oficjalnymi punktami programu było odsłonięcie Krasnali oraz posadzenie Drzew Pamięci.

Uczestnicy Festiwalu mieli do dyspozycji wiele atrakcji – od konkurencji sortowych, poprzez kiermasz, liczne zajęcia rekreacyjne, pokazy artystyczne, warsztaty rękodzieła, taniec, spotkania ze służbami mundurowymi, podziwianie motocykli i starych samochodów, aż po wspólne puszczanie baniek mydlanych. Nie zabrakło też przysmaków z grilla i słodkości. Wszystkim zaś towarzyszyła muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego ?Quattro Fromaggi?, oraz kapeli folkowej ?Góralskie Hory?.

Przy wejściu goście otrzymywali plan terenu z oznaczonymi miejscami poszczególnych stoisk i wydarzeń, a także festiwalowe naklejki, które bardzo chętnie przykleili sobie do odzieży I toreb. Weekend i piękna pogoda sprzyjały wspólnej zabawie, która zgromadziła wiele osób z bardzo różnych środowisk, w różnym wieku i stanie zdrowia.

Zwieńczenie IX FKP było nie tylko bardzo udane, ale także w pełni oddawało jego przesłanie – #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, które można znaleźć wszędzie, a przede wszystkim w kontakcie z Bogiem i z drugim człowiekiem.

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej