26/04/2019

IX Festiwal Kultury Protestanckiej #Miłość #RADOŚĆ #Pokój

Zbliża się IX edycja Festiwalu Kultury Protestanckiej. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia będzie RADOŚĆ.

Skupiając się na radości jako centralnym motywie Festiwalu, chcemy pokazać jak ważne w dzisiejszym świecie jest zauważanie tego, co dobre, wartościowe, piękne i przyjemne. Interesuje nas radość w najszerszym tego słowa znaczeniu, w tym w wymiarze teologicznym, filozoficznym, społecznym czy kulturowym. Pragniemy pokazać, w jaki sposób można ją dawać, odbierać i przeżywać, a przede wszystkim zauważać i doświadczać w skomplikowanym świecie początku XXI wieku.

W swojej ekumenicznej formule, Festiwal odnosi się do rzeczy ważnych i aktualnych w świecie i społeczeństwie polskim. Nie inaczej będzie i tym razem. Wybrany przez nas temat będzie stanowić wkład w szeroką dyskusję o postawach społecznych i międzyludzkich relacjach we współczesnym świecie. Wierzymy, że stanie się głosem znaczącym i konstruktywnym, łączącym różne poglądy, przekonania i wartości.

Formalnym rozpoczęciem Festiwalu Kultury Protestanckiej 2019 będzie niedzielne nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Opatrzności Bożej w niedzielę 19 maja oraz popularno-naukowa konferencja  i rozmowa biskupów seniorów na temat radości, która planowana jest na poniedziałek 20 maja 2019 roku. Do największych wydarzeń tegorocznego FKP można zaliczyć koncert symfoniczny w Narodowym Forum Muzyki (Msza h-moll J. S. Bacha), który odbędzie się 22 maja oraz planowany na 25 maja piknik, połączony z obchodami 20-lecia Diakonii Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dodatkowo planujemy spacery śladami świadków pojednania, koncerty dla młodzieży, debaty, warsztaty i nabożeństwa.

Głównymi organizatorami wydarzenia jest Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna oraz Diecezja i Parafia Ewangelicko-Augsburska. We współorganizacji Festiwalu udział biorą również takie instytucje jak Uniwersytet Wrocławski, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Międzynarodowe Towarzystwo Bonhoefferowskie, Fundacja ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego, Narodowe Forum Muzyki czy Kościół Chrześcijan Baptystów.

Patronat honorowy nad IX FKP objęli: Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann, Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp. Waldemar Pytel, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Patronat medialny: Polskie Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wyborcza, Wroclaw.pl, Ewangelicy.pl, Ekumenizm.pl, Kosciol.pl.

Zobacz program IX FKP

Pobierz program w formacie .pdf
Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej