07/05/2018

W Oratorium Marianum rozmawialiśmy o wolności

Przez ponad dwie godziny w zabytkowych murach Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim o wolności rozmawiali duchowni, przedstawiciele świata nauki, polityki i dyplomacji.

?Rozmowa o wolności? była wydarzeniem wieńczącym całodzienne otwarte sympozjum ?Przestrzenie wolności?, na które składało się też otwarcie wystawy poświęconej Albertowi Schweitzerowi oraz międzynarodowa konferencja naukowa.

Spotkanie w Oratorium Marianum miało szczególny charakter nie tylko ze względu na wyjątkowe miejsce. Zaproszenie do rozmowy przyjęli bowiem ksiądz profesor Tomasz Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Gość Specjalny – Ambasador Izraela Pani Anna Azari.

Na pierwszą część spotkania złożył się wykład ks. Halika ?Trudna wolność? oraz refleksja na temat wolności ambasador Azari.

– Wolność jest jednym z kluczowych pojęć naszej zachodniej cywilizacji. Moglibyśmy spojrzeć na historię czasów nowożytnych jako na dzieje ludzkiej, kulturowej i historycznej emancypacji, jako na historię walki o wolność. Tana wolność to wolność zwierzęcia, które zostało wypuszczone z klatki, które może robić sobie co chce. Dopiero droga wolność, połączona z poczuciem odpowiedzialności jest naprawdę ludzka – mówił ks. Prof. Halik, nawiązując do utworzonych przez Dietricha Bonhoeffera pojęć taniej i drogiej łaski.

– Według mnie ani demokracja ani wolność nie są stanem stałym. Demokracja i wolność to coś o co my wszyscy chcemy i musimy walczyć – podkreślała pani ambasador.

W drugiej części uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania o wolność zadawane przez moderatora i gospodarza – prof. Adama Jezierskiego, Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, a później także przez widzów. Dotyczyły one rozumienia wolności, jej znaczenia dla człowieka, jej różnych aspektów i odcieni. Nie zabrakło refleksji na temat współczesnego miejsca wolności w społeczeństwie – od wolności religijnej po polityczną poprawność i pozbawiania ludzi swobody wyboru zarówno na drodze prawa jak i manipulacji.

Uczestnicy rozmowy unikali odniesień do bieżącej polityki, jednak z ich głosów można było dowiedzieć się, że obecna sytuacja niepokoi ich – również ze względu na liczne zagrożenia dla wolności zarówno jednostki jak i całych grup społecznych. Nie zabrakło natomiast odniesień historycznych do trzech państw reprezentowanych przez dyskutantów. I Polska i Izrael i Czechy mają w swojej historii momenty, które sprawiają że ich obywatele w szczególny sposób cenią wolność i są wyczuleni na wszelkie przejawy jej tłumienia. Ta wrażliwość widoczna była w wielu wypowiedziach, które padły tego wieczoru.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania znalazł się jeszcze czas na rozmowy z dyskutantami, wspólne zdjęcia, podpisywanie książek oraz papierowych ptaszków – symbolu tegorocznego festiwalu, który towarzyszy nam i na plakatach i w postaci prac origami. Każdy z uczestników mógł wziąć ze sobą papierową figurkę – na pamiątkę spotkania i jako przypomnienie tego, że wolność jest piękna, a jednocześnie krucha i łatwo ją zniszczyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dyskutantom oraz tym, którzy zdecydowali się spędzić wieczór rozmawiając o wolności. Zapraszamy też na kolejne wydarzenia Festiwalu.

Zobacz galerię zdjęć z debaty oraz reportaż Radia Wrocław

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

Misja chrześcijańska na “grzbiecie bawoła”

Nie ulega wątpliwości, iż fundamentalnym celem misji chrześcijańskiej jest dotarcie do możliwie jak największej liczby osób z Ewangelią, której centralną treścią jest osoba i dzieło Jezusa Chrystusa, jak również zakładanie lokalnych społeczności.

Zmartwychsprzątanie

Co roku, gdy nadchodzi wiosna, ruszamy do polerowania okien, robienia porządków po zimie, sprzątania wewnątrz i na zewnątrz naszych przybytków. Te działania niczym forsycje i krokusy dają nam znak, że domyka się kolejny cykl…nadchodzą Święta Wielkiej Nocy.

czytaj więcej