07/05/2018

The Piyut Ensemble – orientalna muzyka w synagodze

Pierwszy dzień VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej zakończył się egzotycznym, orientalnym akcentem – koncertem zespołu The Piyut Ensemble w Synagodze pod Białym Bocianem.

Piękna, egzotyczna muzyka, pieśni przenoszące nas w zupełnie inny świat, fantastyczne wykonanie i żywiołowa reakcja publiczności – koncert zespołu The Piyut Ensemble był czasem radości i oderwania się od codziennych spraw. Kilkunastu artystów wykonujących utwory, w których żydowska poezja religijna łączyła się z rytmami Orientu stworzyło spektakl porywający pod względem artystycznym i emocjonalnym. Nie zabrakło także tańców, do których chętnie włączali się uczestnicy koncertu.

Entuzjastyczne opinie po zakończeniu wydarzenia dotyczyły zarówno samej muzyki, jak i osobowości wykonawców – otwartych na innych ludzi i ?wciągających? widzów w świat swojej niezwykłej muzyki. Z dużym zainteresowaniem spotkały się również nietypowe instrumenty muzyczne.

Koncert przygotowany w ramach obchodzonego w niedzielę Dnia Izraela był także imprezą towarzyszącą FKP. Od lat staramy się podczas Festiwalu nie tylko ukazywać kulturową, artystyczną czy społeczną spuściznę Reformacji, ale także zapraszać do współpracy przedstawicieli innych nurtów religijnych czy kulturowych.

Wspólne świętowanie Dnia Izraela i Festiwalu Kultury Protestanckiej ?Przestrzenie wolności? ma swoje źródło również w historii, która sprawiła, że w Polsce w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, zaś Izrael również świętuje okrągłą – 70-tą rocznicę powstania nowożytnego państwa.

– Te rocznice i wiele innych można sprowadzić do szeroko rozumianej idei wolności, wyczekiwanej, wymarzonej, przeżywanej bądź utraconej. Stąd też mówimy o ?przestrzeniach wolności?, które ze sobą współgrają, rozmawiają, wspierają się, uczą się od siebie. Mówimy o wolności człowieka kimkolwiek by nie był, chrześcijanina, żyda, muzułmanina, buddysty, agnostyka, ateisty. Mówimy o wolności społeczeństwa, narodu, ludzkości i zdajemy sobie sprawę, że kreślimy kręgi, które mają wspólny środek – wolny człowiek. Celebrujemy naszą wolność, ale myślimy również o wolności innych ludzi, pamiętamy o tych, którzy wciąż żyją w takim czy innym zniewoleniu – podkreśla Wojciech Szczerba Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, która jest jednym z organizatorów festiwalu.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej