11/05/2018

Śladami świadków wolności

Co łączy ze sobą zakonnicę żydowskiego pochodzenia, autora listu biskupów polskich do niemieckich i przeciwstawiającego się nazizmowi ewangelickiego pastora? Wszyscy oni są związani z Wrocławiem i wszyscy stanęli kiedyś przed wyborami, które uczyniły z nich świadków wolności.

Spacery po stolicy Dolnego Śląska stały się już tradycją Festiwali Kultury Protestanckiej. W tym roku poprowadziliśmy uczestników historycznymi śladami ludzi, którzy cenili wolność i w jej imię byli gotowi na największe ofiary – również z własnego życia. W podróży tej przewodnikiem był Edward Skubisz, który jednak mówił słowami swoich bohaterów – świętej Edyty Stein, biskupa Bolesława Kominka, Kathariny Staritz, Dietricha Bonhoeffera i Benno Jacoba.

Każdy z dwóch spacerów rozpoczynał się na wrocławskim Nadodrzu, przy Domu Edyty Stein, prowadził przez Ostrów Tumski, Wyspę Piaskową i Stare Miasto, by zakończyć się w Synagodze pod Białym Bocianem. Ich uczestnicy poznawali nie tylko losy świadków wolności, ale także historię XIX i XX wiecznego Wrocławia.

Wybór tematyki, formuły oraz prezentowanych postaci okazał się trafny – wiele osób co prawda słyszało przynajmniej kilka nazwisk z przywoływanych podczas spacerów, jednak nie wiedzieli o nich zbyt wiele i nie łączyli ich łączyli w jakiś szczególny sposób ich ani z Wrocławiem ani z wolnością. Uczestnicy byli zaciekawieni także faktem, że bohaterowie spaceru wywodzili się z tak wielu środowisk, z różnych nurtów religijnych i reprezentowali różne grupy społeczne, pośrednio wskazując na wielokulturowość Wrocławia i jego bogatą historię.

Łącznie we wtorkowym i piątkowym spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób, przede wszystkim młodzieży z wrocławskich szkół. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu.

Zobacz galerię zdjęć

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej