14/05/2018

Muzyczne nabożeństwo zakończyło 8. FKP

Ostatnie wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Protestanckiej odbyło się w Narodowym Forum Muzyki. Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo, czyli koncert muzyki barokowych kompozytorów w wykonaniu zespołu Overtone i tenora Macieja Gocmana w piękny sposób zwieńczył i podsumował osiem festiwalowych dni.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkim podsumowaniem kończącego się Festiwalu. Przedstawiciele organizatorów – biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ksiądz Marcin Orawski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej oraz profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej omówili festiwalowe wydarzenia i podziękowali współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom FKP. Zaprezentowane zostały także zdjęcia z tegorocznych wydarzeń.

Koncert był hołdem dla barokowych, związanych z Reformacją muzyków: D. Buxtehude, S. Capricornusa, P. H. Erlebacha, J. S. Bacha oraz G. P. Telemanna. Ich kompozycje, zagrane i zaśpiewane w Sali Czerwonej NFM przeniosły słuchaczy w czasie. Podróż tę zawdzięczamy zespołowi Overtone – trio wykonującemu utwory muzyki barokowej na instrumentach historycznych (klawesyn, pozytyw, viola da gamba i skrzypce) oraz Maciejowi Gocmanowi, który specjalizuje się w wykonaniach wokalnych muzyki dawnej.

Na blisko godzinny koncert składało się łącznie kilkanaście utworów, wśród których znalazły się takie perły muzyki barokowej jak Toccata  G-dur Jana Sebastiana Bacha czy kantata Packe  dich, gelähmter  Drache Georga Philippa Telemanna. Drugi z wymienionych utworów kończył cały koncert i został później powtórzony na bis, którego długimi oklaskami domagała się publiczność.

Po zakończeniu koncertu jego uczestnicy również otrzymali festiwalowe ptaszki origami.

Ostatni akcent 8. FKP był też jednym z najpiękniejszych i najbardziej poruszających w całym festiwalowym tygodniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego koncertu. Dziękujemy też wszystkim, którzy przyszli w niedzielę do NFM i niemal całkowicie wypełnili Salę Czerwoną.  

Zobacz galerię zdjęć

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej