11/05/2018

Miłość, wierność, odwaga, obywatelska odpowiedzialność

Opowieść, która mogłaby posłużyć za scenariusz melodramatu, jest jednak czymś znacznie więcej. Miłość, która okazała się silniejsza niż wojna i śmierć. Odwaga, która wymagała poświęcenia więcej niż jednego życia. Poruszającą historię małżeństwa von Moltke mogli poznać uczestnicy czwartkowego spotkania w parafii Opatrzności Bożej.

Spotkanie przygotowane przez Fundację ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego było poświęcone historii wyjątkowych ludzi, których życie zostało naznaczone piętnem dramatycznej historii XX wieku. Ich przykład posłużył jako punkt wyjścia do dyskusji o obywatelskiej odpowiedzialności i odwadze cywilnej. Dzięki filmowi na kwestie te można było spojrzeć z dość nietypowej perspektywy – młodego małżeństwa, właścicieli majątku w Krzyżowej (wówczas – Kreisau), gospodarzy spotkań niemieckiej grupy opozycyjnej – Kręgu z Krzyżowej.

Projekcja filmu była częścią projektu edukacyjnego ?Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke? realizowanego przez Fundację ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego i Fundację im. Freyi von Moltke, przy wsparciu finansowym Willy Pitzer Stiftung i Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien. Projekt ten zakłada projekcje filmu „Freya – miłość w czasach oporu” oraz dyskusje wokół tematyki oporu i obywatelskiej odpowiedzialności.

Podczas dyskusji, która miała miejsce po projekcji uczestnicy podkreślali, że historia Kręgu z Krzyżowej i rodziny von Moltke nie była im dotąd dokładnie znana. Zaznaczali również, że poruszająca była relacja tego młodego małżeństwa, które zdecydowało się stawić opór nazizmowi, poświęcając swoje osobiste szczęście. Wszyscy zgodzili się, że odpowiedzialność cywilna, odwaga, szacunek i otwartość na dialog to wartości uniwersalne, które są tematem refleksji również dzisiaj.

Obecność na sali osób związanych z tworzeniem Fundacji Krzyżowa oraz jej późniejszą działalnością pozwoliła opowiedzieć również o znaczeniu Krzyżowej po 1945 r. i jej licznych zadaniach w budowaniu międzynarodowego dialogu.

Spotkanie poprowadził dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, a w dyskusji wziął udział dr Robert Żurek – członek Zarządu Fundacji. Obecność na sali osób związanych z tworzeniem Fundacji „Krzyżowa” oraz jej późniejszą działalnością pozwoliła opowiedzieć również o znaczeniu Krzyżowej po 1945 r. i jej licznych zadaniach w budowaniu międzynarodowego dialogu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i aktywny udział w dyskusji. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Protestanckiej.

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

czytaj więcej