10/05/2018

Komeniusz w Polsce

Jan Amos Komeński w Polsce – taki tytuł nosił wykład Manfreda Richtera, który w środę odbył się we wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej.

Wykład okazał się dialogiem, a prowadzący i tłumacz przez kilkadziesiąt minut opowiadali o słynnym czeskim pedagogu i reformatorze, przeplatając swoją barwną narrację anegdotami i ciekawymi dygresjami. Oczywiście nie zabrakło faktów – osoba Komeniusza i ?polskie wątki? z nim związane nie mają tajemnic dla profesora Manfeda Richtera, autora książki ?Jan Amos Komeński. Zarys życia i działalności?.

?Dzięki biografii Manfreda Richtera poznajemy Komeńskiego nie tylko jako teologa protestanckiego, pedagoga, działacza kościelnego, oświatowego czy politycznego, lecz również jako odpowiedzialnego obywatela Rzeczypospolitej i Wielkiego Europejczyka, który wierzył w możliwość integracji wspólnoty ludzkiej.? – pisał we wstępie do publikacji prof. Bogusław Milerski. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się o tym osobiście. Wysoki poziom merytoryczny wykładu był sumą ogromnej wiedzy autora, jego doskonałego porozumienia z tłumaczem – panem Januszem Wittem (który także wykazał się dużą znajomością tematu dodając od siebie liczne ciekawostki) oraz autentycznego zainteresowania publiczności.

Na zakończenie wykładu nie zabrakło pytań, próśb o uzupełnienie podanych informacji oraz o podpisanie książek, które część słuchaczy miała ze sobą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Zobacz galerię zdjęć

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

czytaj więcej