Co może wyniknąć z połączenia liczących kilka wieków pieśni religijnych i zupełnie współczesnego jazzu? Zespół Jagodziński Trio pokazał, że wspaniałe przeżycia artystyczne i duchowe.
Jazz Jagodzińskiego Trio – wartościowy, oryginalny i nie poddający się prostym klasyfikacjom – na płycie WAROWNYM GRODEM spotkał się z muzyką bynajmniej nie współczesną, bo rozbrzmiewającą od kilku wieków w kościołach ewangelickich w Polsce i na świecie.
Jagodziński Trio – zespół znany z licznych współczesnych adaptacji muzyki klasycznej tym razem zmierzył się z kanonem ewangelickich pieśni. Znalazły się wśród nich także XVI-wieczne hymny autorstwa Marcina Lutra, w tym najsłynniejszy – Warownym grodem jest nasz Bóg (niem. Ein feste Burg ist unser Gott), który z czasem stał się hymnem całego ruchu reformacyjnego.
Koncert w luterańskim kościele Gustawa Adolfa pokazał, że zespół z wokalistką Agnieszką Wilczyńską nie tylko świetnie sobie poradził z muzyką ze świata zupełnie innego niż jazzowe brzmienia, ale z połączenia wydobył to co najlepsze.
Występ podobał się zarówno starszemu pokoleniu, przyzwyczajonemu do tradycyjnych wykonań ewangelickich pieśni jak i młodzieży, która – dzięki bardziej współczesnym brzmieniom – odkrywała w głębię i aktualność przesłania zawartego w starych tekstach.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom koncertu, którzy mimo niesprzyjającej pogody postanowili spędzić wieczór na koncercie Jagodziński Trio. Zapraszamy wszystkich na kolejne wydarzenia Festiwalu Kultury Protestanckiej.