10/05/2018

Jazzowe brzmienia ewangelickich hymnów

Co może wyniknąć z połączenia liczących kilka wieków pieśni religijnych i zupełnie współczesnego jazzu? Zespół Jagodziński Trio pokazał, że wspaniałe przeżycia artystyczne i duchowe.

Jazz Jagodzińskiego Trio – wartościowy, oryginalny i nie poddający się prostym klasyfikacjom – na płycie WAROWNYM GRODEM spotkał się z muzyką bynajmniej nie współczesną, bo rozbrzmiewającą od kilku wieków w kościołach ewangelickich w Polsce i na świecie.

Jagodziński Trio – zespół znany z licznych współczesnych adaptacji muzyki klasycznej tym razem zmierzył się z kanonem ewangelickich pieśni. Znalazły się wśród nich także XVI-wieczne hymny autorstwa Marcina Lutra, w tym najsłynniejszy – Warownym grodem jest nasz Bóg (niem. Ein feste Burg ist unser Gott), który z czasem stał się hymnem całego ruchu reformacyjnego.

Koncert w luterańskim kościele Gustawa Adolfa pokazał, że zespół z wokalistką Agnieszką Wilczyńską nie tylko świetnie sobie poradził z muzyką ze świata zupełnie innego niż jazzowe brzmienia, ale z połączenia wydobył to co najlepsze.

Występ podobał się zarówno starszemu pokoleniu, przyzwyczajonemu do tradycyjnych wykonań ewangelickich pieśni jak i młodzieży, która – dzięki bardziej współczesnym brzmieniom – odkrywała w głębię i aktualność przesłania zawartego w starych tekstach.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom koncertu, którzy mimo niesprzyjającej pogody postanowili spędzić wieczór na koncercie Jagodziński Trio. Zapraszamy wszystkich na kolejne wydarzenia Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej