09/05/2018

Film o odwadze, Reformacji i … druku

Film o 12-letnim pomocniku w drukarni, który niespodziewanie bierze udział w historii zmieniającej oblicze świata zgromadził na dwóch seansach liczne grono widzów i porwał ich w przestrzeń przygody sprzed 500 lat.

?Storm. Opowieść o odwadze? to klasyczne kino familijne. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, w latach rewolucji religijnej zapoczątkowanej wystąpieniem Marcina oraz społeczno-kulturowej, u której genezy stoi wynalazek druku. Przygoda, opowiedziana z perspektywy młodego chłopaka, który pomaga ojcu w drukarni, a potem wyrusza w podróż chroniąc matrycę pewnego tajemniczego listu, przenika się z wielkimi wydarzeniami historycznymi. Takie podejście do tematu pozwoliło widzom zajrzeć w okno do czasów sprzed pięciu wieków i w bardziej osobisty sposób przeżyć wydarzenia, które doprowadziły do powstania i rozwoju ruchu reformacyjnego.

Przed rozpoczęciem filmu ks. Paweł Meler z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wprowadził widzów w epokę  historyczną i rzucił nieco światła na wydarzenia, które rozgrywały się w XVI wieku, po wystąpieniu Marcina Lutra.

Czy historia podobała się młodym (i nieco starszym) widzom, którzy oglądali ją w kinie Nowe Horyzonty? Z rozmów po wyjściu z kina wynika, że tak.

– To zupełnie inaczej, niż uczyć się z książek. Teraz wiem, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych czasach, były naprawdę ciekawe – mówiła jedna z uczestniczek pokazu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach VIII FKP. Dziękujemy też za fantastyczną współpracę z kinem Nowe Horyzonty, które zapewniło bardzo wysoki poziom obsługi pokazów.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć filmu ?Storm. Opowieść o odwadze? gorąco do tego zachęcamy.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej