11/05/2017

„Mowy stołowe wygłaszane przez Marcina Lutra podczas domowych dysput z przyjaciółmi”

Kim byłby Marcin Luter, gdyby nie majątek jego żony „Pana Katarzyny”? Dlaczego grzech pierworodny jest jak broda”? Co mają wspólnego poglądy papieża z „oślimi pierdami”? Czy „figlami w łóżku” można uratować świat? Na te i inne pytania odpowiadali Krzysztof i Aleksandra Rzońca podczas swojego wykładu w Kościele ewangelickim Opatrzności Bożej.

W środę uczestnicy wykładu w parafii Opatrzności Bożej mogli poznać zupełnie inne niż oficjalne oblicze Ojca Reformacji.

Ostatnie 20 lat życia Marcina Lutra zaowocowały blisko 6000 naprędce notowanymi przez jego przyjaciół  „mowami stołowymi” – swobodnymi, spontanicznymi wypowiedziami, często zawierającymi potoczne czy nawet rubaszne wyrażenia i zwroty. Zredagowane przez Johana Aurifabera i tłumaczone dziś na język polski są niezwykle cennym źródłem dla badaczy etyki Reformatora, ale także ciekawą lekturą dla wszystkich zainteresowanych samą osobą Lutra, atmosferą panującą podczas jego spotkań z przyjaciółmi oraz sytuacją społeczną, środowiskiem i czasami, w których żył.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wykładu. Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

Mikołaj Papatolios

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej