24/05/2016

VI Festiwal Kultury Protestanckiej „Pieśni wiary” – podsumowanie

?Pieśni wiary? – pod takim hasłem odbywał się VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Przez tydzień w różnych częściach miasta można było nie tylko posłuchać chrześcijańskiej muzyki, ale także dowiedzieć się więcej na temat jej korzeni. W programie FKP znalazły się koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i wykłady.

DSC09520Festiwal rozpoczął się w poniedziałek 16 maja koncertem pod tytułem ?Jak Kuba Bogu??, podczas którego zostały zaprezentowane psalmy w rytmach latynoamerykańskich, tóry odbywał się w  budynku Kościoła Zielonoświatkowego przy ulicy Sępiej. Pomysł niezwykły i jedyny w swoim rodzaju okazał się również bardzo udany. Muzycy zabrali uczestników w podróż przez rytmy rodem z Kuby, a także Ekwadoru, Peru i Boliwii.

We wtorek 17 maja odbył się spacer śladami wrocławskich teologów, organizowany przez Dom Pokoju.

EWST_IMG_9774Wieczorem w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej z klimatycznym recitalem wystąpił znany chrześcijański pieśniarz Tomek Żółtko.  Recital Tomka Żółtko Kameralny koncert prowadził widzów przez pełen wzruszeń świat poezji i muzyki.

EWST_DSC0978118 maja miał miejsce wieczór refleksyjno-muzyczny ?Pieśni nad pieśniami. Muzyka pamięcią wiary?. Podczas spotkania, które stanowiło również oficjalne otwarcie VI Festiwalu Kultury Protestanckiej, zaprezentowano tradycje muzyczne istniejące w czterech nurtach wyznaniowych, tj. w ewangelickim, prawosławnym, rzymskokatolickim oraz ewangelikalnym. Uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w tematykę spotkania przez pana Stanisława Rybarczyka – przewodniczącego Zarządu Fundacji ?Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań?.

W czwartek 19 maja o roli muzyki i sztuki nawet w najcięższych chwilach mówił Adam Rajczyba, podczas wykładu ?Muzyka i sztuka wobec zagłady na przykładzie Alice Herz-Sommer?.

EWST_IMG_0464Wieczorem odbyło się spotkanie „Nasza muzyka” – z udziałem Natalii Niemen-Otremby i Mateusza Otremby (Mate. O). Goście czwartego dnia VI Festiwalu Kultury Protestanckiej mówili o znaczeniu twórczości chrześcijańskiego artysty w dobie popkultury, o swojej drodze do Boga i z Bogiem oraz o oczywiście o muzyce.

Towarzystwo Bonhoefferowskie, we współpracy z Papieskim Wydziałem Teologicznym przygotowały spotkanie z autorem książki o Comeniusie, ks. Manfredem Richterem.

Przez dwa dni trwały warsztaty wokalne prowadzone w Centrum Ewangelickim przez Julietę Gonzalez, podczas których uczestnicy poznawali między innymi chorał gregoriański i chorał luterański z pierwszych lat Reformacji.

EWST_20160520_160439Wydarzenie nawiązujące do muzyki protestanckiej nie mogłoby zaistnieć bez postaci Jana Sebastiana Bacha. To właśnie on był bohaterem wykładu dr Andrzeja Wątorskiego, zorganizowanego w piątek 20 maja, w ramach spotkań Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku.

Pieśni naszych ojcówWieczorem tego samego dnia na premierowym koncercie nowej płyty Mate.O ?Pieśni naszych Ojców? wspólnie bawiło się kilkaset osób. Nowe utwory spotkały się z ogromnym uznaniem uczestników, którzy w komentarzach w mediach społecznościowych zachęcają muzyków do rozwinięcia tego projektu.

Również w piątkowy wieczór wystąpił zespół Be The Light Band.

EWST_DSC00262W ramach FKP nie zabrakło też charakterystycznego dla nurtu ewangelikalnego uwielbienia – koncert „Niech Twa wola” o takim właśnie charakterze odbył się w sobotę 21 maja, w I Kościele Chrześcijan Baptystów.

EWST_DSC06493Festiwal zakończył się w niedzielę 22 kwietnia, uroczystym nabożeństwem w parafii ewangelickiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Oprawę muzyczną nabożeństwa „Wielbić mego Pana chcę” zapewnił chór Capella Ecumenica pod dyr. Adama Rajczyby.

Organizatorami Festiwalu są Parafia Ewangelicko-Luterańska Opatrzności Bożej we Wrocławiu, EWST Centrum Edukacyjne i Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu.

Partnerzy: Miasto Wrocław, Kościół Chrześcijan Baptystów I zbór we Wrocławiu, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Antiochia we Wrocławiu, Be the Light Band, Towarzystwo Bonhoefferowskie, Fundacja Dom Pokoju, Towarzystwo im. Edyty Stein, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad całością VI FKP objęli JE ksiądz biskup Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz prezydent Wrocławia  Rafał Dutkiewicz.

Patronat medialny: Ekumenizm.pl, Miesięcznik Ewangelicki, Dekada Reformacji, Kosciol.pl.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej