16/04/2015

V Festiwal Kultury Protestanckiej. Dni Bonhoefferowskie – podsumowanie

W poniedziałek dobiegł końca V Festiwal Kultury Protestanckiej Dni Bonhoefferowskie. Kilkanaście wydarzeń poświęconych osobie i myśli niemieckiego teologa oraz próbie odczytania jego przesłania w XXI wielu zgromadziło licznych uczestników i dla wielu osób stało się inspiracją, powodem do refleksji lub okazją do bliższego poznania dzieła i życia Dietricha Bonhoeffera.

IMG_0954 (Kopiowanie)Dni Bonhoefferowskie rozpoczęły się w środę 8 kwietnia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej międzynarodową konferencją naukową ?Oblicza Bonhoeffera?, w której wzięli udział eksperci z Polski i świata. Przez kilka godzin można było słuchać i dyskutować na temat spuścizny wielkiego ewangelickiego teologa. Prelegenci wskazywali na różnorodne aspekty teologii Dietricha Bonhoeffera – ekumenizm, humanizm, koncepcję bezreligijnego chrześcijaństwa, teologię krzyża, eschatologię.

EWST_IMG_1235Wieczorem tego samego dnia, w wigilię 70. rocznicy męczeńskiej śmierci Dietricha Bonhoeffera, w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej spotkali się naukowcy, duchowni i ludzie w różny sposób związani z ewangelickim teologiem, by przy wspólnym stole wspominać go i uczcić. Niezwykły charakter wydarzenia pod tytułem „Bonhoeffer wobec przemocy” wyraża określenie, które nadał mu rektor EWST Wojciech Szczerba. Nazwał on wieczorne spotkanie stypą – momentem, w którym po śmierci i pogrzebie bliscy zmarłego spotykają się przy wspólnym stole, by wspominać go, dzielić się historiami z jego życia, przywoływać momenty niezwykle wzruszające, piękne czy nawet zabawne. Wystrój sali, dobór potraw, oświetlenia i muzyki pozwoliły na przeniesienie gości w czasy, gdy Dietrich Bonhoeffer w więzieniu oczekiwał na decyzje co do swojego losu.

#DietrichBonhoeffer #PrzeciwPrzemocy

Uczestnicy mogli słuchać ale i dzielić się swoimi refleksjami. Na zakończenie goście zostali zaproszeni do powrotu do XXI wieku, w którym przesłanie Dietricha Bonhoeffera dotyczące przemocy i terroru jest nadal boleśnie aktualne. Zaprezentowano galerię zdjęć w ?okularach Bonhoeffera?, a chętne osoby mogły zrobić sobie takie zdjęcie po zakończeniu wydarzenia. W nawiązaniu do cytatów o miłości w działaniu i trosce o drugiego człowieka, zaprezentowana została także służba misjonarzy – studentów EWST, którzy na Ukrainie i Mołdawii pomagają mieszkańcom ubogich romskich wiosek, miedzy innymi badając im wzrok i dopasowując okulary.

EWST_IMG_1653W czwartek 9 kwietnia przypadała rocznica wykonania wyroku na Dietrichu Bonhoefferze, która została uczczona złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym jego męczeńską śmierć. Hołd oddali  między innymi przedstawiciele Towarzystwa Bonhoefferowskiego, Konsulatu Niemiec, Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Po krótkiej uroczystości pod pomnikiem na placu przy Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety, nastąpiło przejście do Ratusza, gdzie wybitnego teologa uczcili zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ksiądz biskup Waldemar Pytel, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wrocławiu, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i kurator Towarzystwa Dietricha Bonhoeffera ksiądz biskup Ryszard Bogusz oraz przewodniczący polskiej sekcji Towarzystwa Bonhoefferowskiego Janusz Witt. Goście mieli możliwość zapoznać się z wystawą Fundacji ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego oraz zwiedzić muzeum w Ratuszu.

EWST_DSC07950Wcześniej, w czwartkowy poranek uczestnicy V Festiwalu Kultury Protestanckiej spotkali się w sali parafialnej ewangelickiej kościoła Opatrzności Bożej na międzynarodowej konferencji popularnonaukowej pod hasłem ?Bonhoeffer wczoraj i dziś?. Konferencja poświęcona była temu, w jaki sposób odbierana jest  postać i działalność Bonhoeffera w Polsce i na świecie oraz różnym inicjatywom związanym z jego osobą.

EWST_IMG_1906W piątek przed południem można było – wraz z Edwardem Skubiszem z Fundacji Dom Pokoju oraz uczniami Gimnazjum Salezjańskiego im. Edyty Stein – odbyć spacer śladami przedwojennych wrocławskich teologów – Dietricha Bonhoeffera, Benno Jacoba, Edyty Stein oraz Kathariny Staritz, których łączyła odważna postawa w walce z nazizmem i antysemityzmem.

fot. Adam Rajczyba JrWieczorem w parafii Opatrzności Bożej odbył się uroczysty koncert chóru Capella Ecumenica, poświęcony niemieckiemu teologowi.

EWST_IMG_2308W sobotni wieczór odbywały się dwa wydarzenia. W kościele Społeczności Chrześcijańskiej we Wrocławiu odbył się koncert znanego wokalisty i muzyka Mateusza Otręby – Mate O. Artysta wykonał swoje najbardziej znane utwory, czym porwał zgromadzoną publiczność. Przed występem Mate O. rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, prof. dr hab. Wojciech Szczerba przybliżył zgromadzonym postać Dietricha Bonhoeffera, a  dzięki wyświetlonej prezentacji publiczność mogła choć w małym stopniu zapoznać się z myślą teologa. Wydarzenie zgromadziło około 500 osób, które słuchały ale także śpiewały razem z Mate O. i jego zespołem oraz wspólnie uwielbiały Boga.

W tym samym czasie w domu Edyty Stein miał miejsce pokaz filmu ?Die Weisse Rose?, poświęconego działającej od czerwca 1942 do lutego 1943 niemiecka organizacja antynazistowska o orientacji chrześcijańskiej.  Jego uczestnicy mieli także okazję zwiedzić wystawę „Biała róża”.

EWST_DSC08266W niedzielę podczas uroczystego nabożeństwa w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej kazanie pt. ?Pojednanie i pokój? wygłosił ksiądz Samuel Randall z Kościoła Anglikańskiego. Kaznodzieja dużo uwagi poświęcił zagadnieniu życia nadzieją w obliczu śmierci i dostrzegania światła pośród ciemności. Jako przykłady takiej postawy podał Edytę Stein, Annę Frank, Dietricha Bonhoeffera i holenderską Żydówkę Etty Hillesum.

EWST_DSC04533W tym samym czasie we wspólnocie ?Dom modlitwy? Kościoła Chrześcijan Baptystów podczas niedzielnego nabożeństwa odbywało się spotkanie z spotkanie z misjonarzami. Pod hasłem „Być dla innych” zaczerpniętym z cytatu Bonhoeffera, Bożena i Marek Gwóźdź przedstawili swoją misję, jej cel i historię. Opowiedzieli o służbie medycznej oraz o pracy z romskimi dziećmi. Ich wystąpienie, uzupełnione o ciekawą prezentację zdjęć pokazujących warunki życia Romów oraz pracę na misji, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.

EWST_DSC04585Po nabożeństwie wszyscy chętni mogli zbadać swój wzrok i słuch, za pomocą urządzeń, które zazwyczaj służą podczas wyjazdów. Misjonarze otrzymali także rzeczy, które zostaną wykorzystane podczas obozu letniego dla około 40 romskich dzieci mieszkających na Ukrainie oraz wiele par okularów, które przydadzą się w dalszej działalności misji medycznej.

EWST_IMG_2837Wieczorem w niedzielę w Synagodze pod Białym Bocianem odbył się panel dyskusyjny pod tytułem „Bonhoeffer, a dialog międzyreligijny„, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych kościołów i religii. Wspólnie pochylili się oni nad stosunkiem Bonhoeffera do dialogu międzyreligijnego, ze szczególnym uwzględnieniem jego relacji z wyznawcami judaizmu.

EWST_IMG_2898Ostatnie spotkanie w ramach obchodów Dni Bonhoefferowskich miało miejsce w kościele Zielonoświątkowym Antiochia. Jego uczestnicy podjęli namysł nad tematem ?Prawda was wyzwoli?, w kontekście jednego z kazań Dietricha Bonhoeffera.  Uczestnikami były osoby w różnym przedziale wiekowym – od osób starszych po młodzież. Niemal wszyscy aktywnie brali udział w dyskusji. W tym samym czasie w kościele odbywało się także ?Coffee House? – organizowane cyklicznie spotkanie dla bezdomnych. Tym razem potrzebujący otrzymali dodatkową pomoc – studenci EWST, misjonarze Bożena i Marek Gwoździowie badali wzrok i słuch bezdomnym, w miarę możliwości dobierając im także okulary.

Przez cały czas trwania V FKP można było oglądać także wystawy stałe. W Domu Edyty Stein była dostępna wystawa ?Biała róża?, zaś we wrocławskim Ratuszu wystawa „Odwaga i pojednanie” Fundacji ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego.

Cały czas trwała też zbiórka używanych okularów, które zostaną przekazane potrzebującym dzieciom i dorosłym z romskich wiosek na Ukrainie i w Mołdawii. Okulary będą zbierane także po zakończeniu FKP (w dni robocze i podczas zjazdów), w siedzibie EWST CE.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zrealizowania tak bogatego programu oraz wszystkim jego uczestnikom. Zapraszamy za rok!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej