09/04/2015

Bonhoeffer wobec przemocy – spotkanie przy stole

W wigilię 70. rocznicy męczeńskiej śmierci Dietricha Bonhoeffera, w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej spotkali się naukowcy, duchowni i ludzie w różny sposób związani z ewangelickim teologiem, by przy wspólnym stole wspominać go i uczcić.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter – otwierający je rektor EWST Wojciech Szczerba nazwał je stypą – momentem, w którym po śmierci i pogrzebie bliscy zmarłego spotykają się, by wspominać go, dzielić się historiami z jego życia, przywoływać momenty niezwykle wzruszające, piękne czy nawet zabawne.

Wszystkie te akcenty znalazły swoje miejsce podczas środowego spotkania. Wystrój sali, dobór potraw, oświetlenia i muzyki pozwoliły na przeniesienie gości w czasy, gdy Dietrich Bonhoeffer w więzieniu oczekiwał na decyzje co do swojego losu. Już pierwsza historia i pierwsze zdjęcia przyniosły ogromne wzruszenie. Na jednej z fotorafii pani Fiamatto Curtio rozpoznała swojego ojca, który spędził z Bonhoefferem kilka miesięcy jako współwięzień w więzieniu w Tegel. Dzięki temu mogliśmy usłyszeć piękną, poruszającą opowieść o więziennej przyjaźni jakiej doświadczyli inżynier Curtio i teolog Bonhoeffer.

Przy wspólnym stole, zgromadzeni goście słuchali także tekstów Dietricha Bonhoeffera, zarówno recytowanych, jak i śpiewanych. Kulminacyjnym punktem było uczczenie męczennika XX wieku lampką szampana – w nawiązaniu do następującej ?więziennej historii?

?Wuj Paul [von Hase, komendant Berlina] był tutaj, kazał natychmiast zawołać mnie na dół i został [?] ponad 5 godzin. Kazał też podać cztery butelki szampana, co bodaj pierwszy raz zdarzyło się w tym gmachu [więziennym w Tegel] i zachowywał się tak wielkodusznie i miło, że nigdy bym nie przypuścił, iż jest do tego zdolny. Chciał, widać, z całą ostentacją podkreślić, jakie łączą go ze mną stosunki [?]?.

Dietrich Bonhoeffer, Wybór Pism, Biblioteka Więzi, Warszawa 1970, red. Anna Morawska, s. 260.

Na zakończenie goście zostali zaproszeni do powrotu do XXI wieku, w którym przesłanie Dietricha Bonhoeffera dotyczące przemocy i terroru jest nadal boleśnie aktualne. Zaprezentowano galerię zdjęć w ?okularach Bonhoeffera?, a chętne osoby mogły zrobić sobie takie zdjęcie po zakończeniu wydarzenia. W nawiązaniu do cytatów o miłości w działaniu i trosce o drugiego człowieka, zaprezentowana została także służba misjonarzy – studentów EWST, którzy na Ukrainie i Mołdawii pomagają mieszkańcom ubogich romskich wiosek, miedzy innymi badając im wzrok i dopasowując okulary. Tak jak podczas wszystkich wydarzeń V festiwalu Kultury Protestanckiej, można było przekazać misjonarzom nieużywane już okulary korekcyjne.

Po zakończeniu zorganizowanej części spotkania goście długo jeszcze pozostali przy stołach, rozmawiając i ciesząc się swoim towarzystwem.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej