03/06/2011

III Festiwal Kultury Protestanckiej – Podsumowanie

W dniach 26 i 29 maja 2011 r. mieliśmy przyjemność gościć Państwa w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej podczas III Festiwalu Kultury Protestanckiej.
fkp1Pierwszego dnia  odbyło się spotkanie w ramach Salonu Dzielnicy Czterech Wyznań pod tytułem Współczesny wymiar ekumenizmu. Na początku wszystkich uczestników powitał prof. dr hab. Wojciech Szczerba, rektor EWST. Następnie głos zabrał Przewodniczący Towarzystwa Bonhofferowskiego i Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowej oraz współtwórca wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku dr Janusz Witt, który przedstawił głównego mówcę spotkania ks. prof. dr hab. Bogdana Ferdka. Po wykładzie odbyła się dyskusja. Brało w niej udział wiele osobistości m.in. przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, Katolickiego, Protestanckiego oraz osoby świeckie. Zarówno wykład jak i dyskusja wzbudziły tak duże zainteresowanie, że większość uczestników została do późnych godzin, by móc porozmawiać w kuluarach przy ciastku i kawie.

29 maja odbyła się projekcja filmu Głos Wolności – Amazing Grace w reżyserii Michaela Apteda i wg scenariusza Stevena Knighta.
Film to oparta na faktach opowieść o człowieku, który poświęcił życie walce o ideały.

Młody, zdolny, szlachetnie urodzony William Wilberforce już w wieku 21 lat został członkiem brytyjskiego parlamentu. Bez trudu mógł zrobić błyskotliwą karierę polityczną, wybrał jednak trudną drogę walki o wolność i braterstwo. ?Bóg stworzył nas równych? – mówił, tocząc ponad 20-letnią kampanię o zniesienie niewolnictwa. Mając za przeciwników wszystkich najbardziej wpływowych polityków tamtego okresu, łącznie z królem Wielkiej Brytanii, nigdy nie zwątpił. Wspierany przez podzielającą jego poglądy ukochaną kobietę, do końca swoich dni walczył o lepszy świat.
Wprowadzenie do filmu i dyskusje po zakończonej projekcji poprowadził dr Wojciech Kowalewski, pastor II Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Unia Ewangelikalna w RP, Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji – im. ks. Marcina Lutra, Zbór Antiochia Kościoła Zielonoświątkowego, Społeczność Chrześcijańska, Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna i I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów. Projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu był wolny. Patronat honorowy objęli: Parlament Europejski, Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Biskup Jerzy Samiec zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji kościelnych i świeckich oraz uczestnicy licznie reprezentujący środowiska zróżnicowane wyznaniowo.

Więcej informacji na temat tegorocznego III Festiwalu Kultury Protestanckiej znajduje się na stronie: www.fkp.ewst.pl. Organizatorzy planują kolejną edycję Festiwalu w przyszłym roku.

fkp2

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

Misja chrześcijańska na „grzbiecie bawoła”

Nie ulega wątpliwości, iż fundamentalnym celem misji chrześcijańskiej jest dotarcie do możliwie jak największej liczby osób z Ewangelią, której centralną treścią jest osoba i dzieło Jezusa Chrystusa, jak również zakładanie lokalnych społeczności.

czytaj więcej