07/05/2018

Wolność w nauce, nauka o wolności

Wolność była głównym tematem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej w ramach VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Konferencja, organizowana przez trzy wrocławskie uczelnie – Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną, Uniwersytet Wrocławski oraz Papieski Wydział Teologiczny, zgromadziła kilkunastu prelegentów z Polski, Czech, Węgier, Malty i Stanów Zjednoczonych.

Przed rozpoczęciem obrad naukowych, miało miejsce wydarzenie o nieco innym charakterze – w EWST otwarta została wystawa poświęcona Albertowi Schweitzerowi. Postać alzackiego lekarza, duchownego, filozofa i teologa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla doskonale wpisuje się w przewodni motyw VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej ?Przestrzenie wolności? jak i w tematykę samej konferencji.

Idee, które głosił i urzeczywistniał w praktyce – wzajemny szacunek ludzi, poszanowanie wszystkich istot żywych, dążenie do pokoju i poprawy bytu najbardziej pokrzywdzonych przez los, a wreszcie wolność rozumiana jako dar i zadanie. Wystawa składa się ze zdjęć z różnych okresów życia i działalności Noblisty i jeszcze przez kilka dni można ją oglądać w EWST.

Podczas czterech sesji prezentowane były różne aspekty i konteksty wolności. Temat był przedstawiany w ujęciu teologicznym, społeczno-antropologicznym, historycznym (ze szczególnym uwzględnieniem starożytności) czy wreszcie egzystencjalnym. Referaty wygłaszali przedstawiciele świata nauki reprezentujący różne dyscypliny i dziedziny naukowe takie jak teologia, filozofia, ekonomia i zarządzanie i nauki społeczne. Interdyscyplinarny i ekumeniczny charakter konferencji zaowocował różnorodnymi spojrzeniami na jej temat główny i bogatym materiałem zarówno do dyskusji w ramach samego sympozjum, jak i do przemyśleń dla jego uczestników.

Podsumowaniem konferencji była wieczorna debata na Uniwersytecie Wrocławskim, w której udział wzięli ksiądz profesor Tomasz Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, Prezydent Wrocławia Rafal Dutkiewicz, biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Gość Specjalny – Ambasador Izraela Pani Anna Azari.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji i wystawy

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej