10/05/2017

Oblicza Reformacji

Trzech rektorów, dwanaście referatów, siedem godzin intelektualnej uczty – tak można by w skrócie podsumować dzisiejszą konferencję ?Oblicza Reformacji?. Jej interdyscyplinarny charakter i wysoki poziom merytoryczny umożliwiły uczestnikom lepsze poznanie zapoczątkowanego 500 lat temu ruchu, który na zawsze zmienił nie tylko chrześcijaństwo ale też  historię i społeczeństwo.

Odbywająca się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej konferencja, poświęcona Reformacji wypełniła niemal cały trzeci dzień tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Cztery sesje prowadzili kolejno rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, prof. Wojciech Szczerba oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego,  prof. Robert Wiszniowski.

Imponujący był także sam program i nazwiska osób zaproszonych do wygłaszania referatów – znaleźli się wśród nich wybitni przedstawiciele filozofii, teologii i nauk społecznych z kilku polskich uczelni. Prelegenci przedstawiali różne odsłony Reformacji, a także jej wpływ na różne dziedziny życia – od praktyk religijnych, po rozwój nauk i społeczne zaangażowanie.

Każda sesja kończyła się dyskusją, w której brali udział zarówno prelegenci jak i licznie zgromadzeni słuchacze. Poruszane tematy budziły duże  zainteresowanie, nie brakowało więc pytań do prowadzących.

Pokłosiem konferencji będzie kolejny tom Theologica Wratislaviensia, którego wydanie zapowiedziano już na październik tego roku.

Po konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na kolejne dzisiejszego dnia wydarzenie – prezentację polskiego wydania biografii Marcina Lutra autorstwa renomowanego niemieckiego historyka prof. Heinza Schillinga: ?Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu?.  Spotkanie odbywało się w Infopunkcie Barbara przy ulicy Świdnickiej.

Serdecznie dziękujemy prelegentom, prowadzącym oraz wszystkim uczestnikom konferencji i spotkania poświęconego biografii Marcina Lutra.  Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

Zobacz galerię zdjęć

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej