08/04/2015

Oblicza Bonhoeffera w oczach naukowców

8 kwietnia miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Bonhoefferowska ?Oblicza Bonhoeffera?, w której wzięli udział eksperci z Polski i świata. Przez kilka godzin można było słuchać i dyskutować na temat spuścizny wielkiego ewangelickiego teologa.
Prelegenci wskazywali na różnorodne aspekty teologii Dietricha Bonhoeffera – ekumenizm, humanizm, koncepcję bezreligijnego chrześcijaństwa, teologię krzyża, eschatologię. Wśród mówców znaleźli się:

  • prof. Jens Zimmerman z Trinity Western University, specjalista w zakresie hermeneutyki oraz filozoficznych i teologicznych korzeni humanizmu
  • o. prof. Bogusław Kochaniewicz OP, Prodziekan Wydziału Teologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza
  • prof. Michael DeJonge z University of South Florida, ekspert w dziedzinie poreformacyjnej myśli chrześcijańskiej
  • ks. dr Joel Burnell z Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, autor licznych publikacji na temat Dietricha Bonhoeffera
  • Michael Fletcher z KU Leuven
  • ks. Samuel Randall  z University of Cambridge
  • ks. prof. Bogdan Ferdek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ekspert w zakresie teologii dogmatycznej.

Każda trzech części konferencji kończyła się ożywioną dyskusją, w której brali udział zarówno prelegenci jak i licznie zgromadzeni goście.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej