10/04/2015

Bonhoeffer wczoraj i dziś – konferencja naukowa poświęcona Dietrichowi Bonhoefferowi

W czwartkowy poranek, 9 kwietnia 2015, uczestnicy V Festiwalu Kultury Protestanckiej spotkali się w sali parafialnej ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej na międzynarodowej konferencji popularnonaukowej pod hasłem ?Bonhoeffer wczoraj i dziś?. Konferencję prowadził dr Janusz Witt z Towarzystwa Bonhoefferowskiego, który powitał i przedstawił prelegentów.

Pierwszy referat wygłosił ksiądz Sławomir Sikora z parafii ewangelickiej w Szczecinie – drugim, obok Wrocławia, ?mieście Bonhoeffera? w Polsce. Ks. Sikora opowiadał o działalności Międzynarodowego Centrum Spotkań i Studiów im. Dietricha Bonhoeffera  oraz o zakładaniu Ogrodu Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie Zdrojach (Finkenwalde).

Ksiądz Axel Luther z Berlina i ksiądz Erich Busse z Drezna skupili się na odbiorze osoby i działalności Bonhoeffera w Niemczech, a Fiammetta Curcio z Rzymu podzieliła się historią swojego ojca, Dantego Curcio, który poznał Dietricha Bonhoeffera w więzieniu Tegel. Z kolei profesor Jan Waszkiewicz z Wrocławia snuł osobistą refleksję na temat swoich kontaktów z dziełami Bonhoeffera w czasie działalności opozycyjnej.

Bardzo ciekawe było wystąpienie Annemarie Franke z Görlitz, która Dietricha Bonhoeffera porównywała z Helmutem Jamesem von Moltke, założycielem Kręgu z Krzyżowej. Obaj urodzili się na Dolnym Śląsku, byli w podobnym wieku, pochodzili z podobnych sfer i obaj pracowali w kontrwywiadzie kierowanym przez admirała Canarisa, wreszcie – obaj zostali powieszeni za zdradę w 1945 roku. Jednak Bonhoeffer – teolog – jest w Polsce jest o wiele lepiej znany i postrzegany niż Moltke – polityk. Wpłynęła na to opublikowana roku 1970 książka Anny Morawskiej ?Chrześcijanin w Trzeciej Rzeszy? o Bonhoefferze.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej