Muzułmańska ekoteologia: źródła i interpretacje

Wykład / Warsztat: dr hab. Marcin Rzepka
7 czerwca 2024

Degradacja środowiska naturalnego wpływająca silnie na jakość życia znacznej części populacji muzułmańskiej (Bangladesz, Pakistan) przyczynia się nie tylko do wprowadzania programów o charakterze pomocowym czy prewencyjnym, lecz także kształtuje nową muzułmańską hermeneutykę. Koran, interpretowany w świetle współczesnych wyzwań ekologicznych, staje się źródłem muzułmańskiej ekoteologii i formowania etyki odpowiedzialności wobec planety zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych. Dodatkowo odpowiedzialność człowieka wynika z jego „ekologicznego usytuowania” i rozumienia jego roli jako „Bożego namiestnika” na ziemi.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Marcin Rzepka – pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich pracach koncentruje się głównie na badaniu przemian oraz transformacji o charakterze etnicznym i religijnym na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem problemów kształtowania tożsamości Asyryjczyków i Kurdów mieszkających w Iranie oraz Iraku. Opublikował: Translation, Power and Domination: The Postcolonial Explorations of the Bible in the Kurdish Context (in Rediscovering Kurdistan’s Cultures and Identities. The Call of the Cricket, Basingstoke: Palgrave Macmillan 2018, s. 187-212), Konfesyjność przekładu. Kulturowa historia kurdyjskich przekładów Biblii, Kraków 2013.

Wykład odbywa się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Data zakończenia:

7 czerwca 2024 o godzinie 18:00

Lokalizacja:

EWST Centrum Edukacyjne

Adres:

Świętej Jadwigi 12, 50-266 Wrocław

Wskazówki jak dotrzeć:

Siedziba EWST mieści się na wyspie Piaskowej. Dojazd tramwajami linii 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek Hala Targowa). Po przejściu Mostu Piaskowego oraz minięciu bulwaru Profesorów Lwowskich należy tuż przed budynkiem cerkwi skręcić w lewo, w małą uliczkę św. Anny.

Organizator:

  • Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku