80 lat temu, dokładnie 9 kwietnia 1945 roku, w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu na osobisty rozkaz Adolfa Hitlera został zamordowany 39-letni teolog Dietrich Bonhoeffer. Kim był człowiek, który zasłużył sobie na takie potraktowanie przez wodza chylącej się ku upadkowi III Rzeszy? Jakie koleje życia zaprowadziły go do Flossenburga? Co po sobie zostawił? Jakie idee i wizję chrześcijaństwa pozostawił w swoich pismach? Jak jego spadek jest odczytywany? Na te pytania poszukamy odpowiedzi na kolejnych wykładach.
Wykład 1. (9 VII): Bonhoeffer – człowiek i teksty
Przewodnik po życiu Bonhoeffera. Przyjrzymy się życiu chrześcijanina, teologa, duchownego, działacza kościelnego, konspiratora, męczennika. Towarzyszyć nam w tym będą fragmenty tekstów z różnych okresów jego życia.
Wykład 2. (10 VII): Bonhoeffer – pisma z Finkenwalde
Istotnym miejscem dla Bonhoeffera było seminarium kaznodziejskie w Finkenwalde. Z doświadczenia tej wspólnoty antyhitlerowskiego oporu wyrosły teksty Naśladowania i Życia wspólnego. Pierwszy z nich pyta o to, co znaczy naśladować Chrystusa, a odpowiedzi udziela, idąc tropami tekstów Kazania na Górze i listów Pawłowych. Drugi to próba uchwycenia doświadczenia wspólnoty, jaka wydarzała się między studiującymi w Finkenwalde. Przyjrzymy się tym tekstom i zawartym w nich ideom.
Wykład 3. (11 VII): Bonhoeffer – pisma konspiratora
Bonhoeffer nie tylko czynnie zaangażował się w opór wobec Hitlera w Kościele, ale dołączył też do antyhitlerowskiej konspiracji w łonie Abwehry. W tym trudnym czasie nie przestał być jednak myślicielem i teologiem. Ślady swoich zmagań zostawił w Etyce i Listach więziennych. W Etyce pytał o chrześcijańskie działanie. W Listach… stawiał pytania o chrześcijaństwo w coraz bardziej zsekularyzowanym i dojrzałym świecie. Te teksty i niesione przez nie idee będą tematem tego wykładu.
Wykład 4. (12 VII): Bonhoeffer – człowiek odczytywany
Skomplikowane życie i bogata spuścizna Bonhoeffera doczekały się wielu odczytań. Jego dziedzictwo było inspiracją dla polskiej opozycji demokratycznej w PRL, a spory o nie rozpalają dzisiaj politycznie zaangażowanych chrześcijan w USA. Jak Bonhoeffer był i jest odczytywany?
Jerzy Sojka (pierwsze dwa wykłady) – doktor habilitowany teologii ewangelickiej, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a także wykładowca Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Szkoły Biblijnej przy Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Zawodowo bada, opisuje i opowiada o teologii i historii XVI-wiecznej Reformacji, a także tożsamości luteranizmu dzisiaj i współczesnej teologii ewangelickiej. Członek Rady Światowej Federacji Luterańskiej, aktywnie zaangażowany w działalność ekumeniczną oraz w struktury synodalne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Synodalnej. W wolnych chwilach czyta o XX-wiecznych dyktatorach i totalitaryzmach oraz II wojnie światowej oraz ogląda filmy z Jamesem Bondem. Pochodzi z Cieszyna, obecnie z żoną Ewą mieszka w Warszawie.
Joel Burnell (wykład 3. i 4.) – dr teologii, jest mistykiem kochającym naturę, piesze wędrówki, muzykę, poezję i kawę. Wykłada teologię w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. Jest autorem książki Poetry, Providence and Patriotism: Polish Messianism, in Dialogue with Dietrich Bonhoeffer, a także licznych artykułów na temat Bonhoeffera i innych zagadnień. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Dietricha Bonhoeffera – Sekcja Polska oraz dyrektorem Centrum Jonathan Edwards – Polska. Organizował liczne konferencje krajowe i międzynarodowe. Pisze wiersze (głównie w języku polskim), głosi kazania w Międzynarodowym Kościele we Wrocławiu i jest aktywnym uczestnikiem polskiego życia obywatelskiego.
Wykłady będą się odbywać w sekcji E12 SAF – na piętrze pałacu.
Zapraszamy też do zapoznania się z pełnym programem SLOT na stronie lub pobierania apki na telefon.
Data rozpoczęcia:
Data zakończenia:
Inne terminy wydarzenia:
Lokalizacja:
Organizator:
- SLOT Art Festival