Monografia podejmuje problem godności człowieka w świetle wyzwań XXI w. oraz obecnej kondycji ludzkości. Jednocześnie szuka genezy współczesnego rozumienia godności, manifestującej się w ważności, równości, braterstwie czy wolności człowieka w wybranych, starożytnych metaforach, które na przestrzeni wieków formowały pojęcie tożsamości ludzkiej.
Autor odwołuje się do ustaleń takich myślicieli jak Platon, Grzegorz z Nyssy, Immanuel Kant, Martin Heidegger, Hannah Arendt, Isaiah Berlin, George Lakoff oraz Jürgen Habermas, łącząc perspektywy filozoficzne i teologiczne. Książka rozważa godność człowieka wieloaspektowo: zadaje fundamentalne pytania, wyłamuje się z utartych interpretacji i w krytyczny sposób demitologizuje tradycyjne koncepcje.
Każdy rozdział kończy się tzw. diatrybą, w której wskazywane jest alternatywne odczytanie omawianej metafory, nadające nową perspektywę na problem godności. W dialektycznym ujęciu autorskiej analizy książka stanowi novum zarówno w polskim, jak i zagranicznym dyskursie na temat godności.
Wojciech Szczerba, autor książki, W poszukiwaniu godności. Człowiek w świetle formatywnych metafor, teolog, filozof, związany z wrocławskim środowiskiem naukowym, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu, podjął się opracowania interesującego i potrzebnego tematu – kontynuując jednocześnie dotychczasową linię zainteresowań – jakim jest zrozumienie fenomenu ludzkiej godności. Kategoria godności, zwłaszcza inspirowana myśleniem biblijnym, objętym perspektywą teologii filozoficznej, na co Autor w swej pracy wskazuje, ma wielką szansę na ciekawą i wnikliwą eksplikację. Co Autor publikacji, wprawdzie z pewnymi zastrzeżeniami, czyni. A szczególnie dlatego, że już sama godność człowieka jawi się jako kluczowe pojęcie interpretujące rodzaj ludzki, jego duchową i moralną kondycję i to nie tylko naszych czasów. Co więcej, godność ludzka, jej rozumienie, uwyraźnia kluczowy moment relacji międzyludzkich prowadzących do zniewolenia bądź wolności. Z samego tekstu wynika, że Autor swoje dociekania wplata zarówno w kontekst biblijny, antropologiczny, jak i społeczny, nie stroniąc od refleksji ontologicznej. To sprawia, że wyróżnioną kategorię godności człowieka Autor ujmuje zasadniczo w aspekcie ludzkiego życia, świadomej przestrzeni żywiołu egzystencji pośród czasów, ludzi i wydarzeń.
(fragment recenzji wydawniczej dr hab. Jacka Aleksandra Prokopskiego)
Szczegóły publikacji
- Autor: dr hab. Wojciech Szczerba
- Tytuł: W poszukiwaniu godności. Człowiek w świetle formatywnych metafor
- Wydawnictwo: Marek Derewiecki, seria „Daimonion”
- Data wydania: 24 lutego 2025
- ISBN: 978-83-68182-14-9
- Objętość: 368 stron
- Oprawa: twarda (dostępna także wersja e-book)