Opis przedmiotu
Teologia Nowego Testamentu otwiera przed uczestnikami furtki do nowych interpretacji najważniejszych wydarzeń i symboli NT.
Podczas wykładów prowadzący porusza między innymi następujące problemy: jakie są symboliczne a jakie historyczne wątki zmartwychwstania Jezusa? Czy Ewangelie na pewno, jasno definiują dzień i moment Jego śmierci? Jakie wnioski płyną różnic opisu ostatniej wieczerzy w poszczególnych Ewangeliach?
Prowadzący podczas wykładów zarysowuje różnorodne perspektywy interpretacyjne: historyczną, kontekstualną, semiotyczną, eklezjologiczną, apologetyczną, kanoniczną. W kontekście przedmiotu uczestnicy zapoznają się z elementami chrystologii, pneumatologii, soteriologii, eklezjologii i eschatologii.
Teologia Nowego Testamentu to intelektualna wędrówka przez wszystkie ewangelie ścieżkami teologicznych wątków które z każdym kolejnym krokiem, każdym kolejnym wykładem, okazują się znacznie bardziej kręte i pogmatwane niż to się wydaje z początku. To to z pewnością zaledwie początek podróży, zbiór drogowskazów i opisów szlaków, którymi można w późniejszym czasie samodzielnie podążać.
(T. Mielczyński, student EWST)
Podczas zajęć studenci:
- zapoznają się z omówieniem głównych składowych teologii Nowego Testamentu
- poznają główne interpretacje wybranych aspektów teologii NT i ich zastosowanie praktyczne
- analizują argumenty obecne w dyskusji teologicznej nad NT, identyfikuje ich kluczowe tezy i założenia
- uzyskują świadomość złożoności uprawiania teologii NT i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów teologicznych
Zobacz artykuły:
- Mariusz Rosik, Paweł Apostoł o naturalnym poznaniu Boga (Rz 1, 19-20)
- Kalina Wojciechowska, Ziemia wydaje plon. Funkcja i znaczenie leksemu ?ziemia? i jego hiponimów w przypowieści o siewcy (Mk 4, 1-9)
- Sławomir Torbus, Apostoł Paweł za horyzontem – refleksje wokół 2 Kor 11,30-12,10
- Sławomir Torbus, Listy św. Pawła w retorycznej kulturze antyku