05/02/2024

MATW 2024: Ekologia w centrum uwagi

Zapraszamy na nowy semestr zajęć w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku. W roku 2024 skupimy się na zagadnieniach związanych z ekologią, ujmując je z szerokiej, interdyscyplinarnej perspektywy.

Program pierwszego semestru 2024 roku poświęcony jest w szczególny sposób zagadnieniom związanym z ekologią. Temat będzie przedstawiany w wielu aspektach, a mówić o nim będą specjaliści w różnorodnych dziedzinach – teolodzy i bibliści, religioznawcy, osoby zajmujące się kulturą oraz eko-edukatorzy. Podczas wykładów, warsztatów i pokazów filmowych poznamy między innymi stosunek do natury i jej ochrony w różnych religiach, wynikające z niego nurty ekoteologiczne, czy wykraczające poza antropocentryzm kierunki w interpretacji najważniejszych tekstów religijnych oraz prawd wiary.

Zapoznamy się także ze współczesnymi problemami i rozwiązaniami mającymi na celu ochronę klimatu zarówno w skali makro jak i mikro – poprzez zmianę nawyków i zachowań pojedynczych osób.

Tematowi ekologii i kryzysu klimatycznego poświęcona będzie także najnowsza odsłona Filmoterapii – przedstawimy cykl filmów, traktujących o tych problemach oraz inspirujący do działań proekologicznych i aktywizmu na rzecz ochrony środowiska.

MATW po raz kolejny otrzymała współfinansowanie z Gminy Wrocław, dzięki czemu po raz kolejny może zaproponować wartościowe zajęcia wszystkim osobom zainteresowanym proponowaną tematyką. Wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Serdecznie zapraszamy!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej