Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na nowy cykl otwartych spotkań. Filmoterapia to wykorzystanie filmów jako wsparcia rozwiązywania problemów psychospołecznych i poprawy jakości życia.
Udział w filmoterapii pozwala na zrelaksowanie się, rozładowanie frustracji, zmniejszenie depresji i stanów lękowych. Buduje motywację do życia, zmienia nastawienie i niweluje agresywne zachowania. Często filmoterapia zastępuje niebezpieczne lub szkodliwe aktywności. Kontakt ze sztuką pozwala na uwolnienie negatywnych emocji, zakomunikowanie ich otoczeniu oraz odszukanie sposobu na radzenie sobie z nimi.
Z punktu widzenia społecznego, zajęcia terapii zajęciowej dają możliwość zacieśnienia relacji interpersonalnych z innymi uczestnikami, redukując poczucie alienacji i wyobcowania. Osoby uczestnicząe w zajęciach chętniej otwierają się na nowe doświadczenia i podejmują różne aktywności życiowe.
Filmoterapia ma też funkcję edukacyjną – kontakt ze sztuką pozwala na zachowanie i rozwijanie sprawności intelektualnej. Ponadto wzbogaca życie wewnętrzne człowieka i rozwija poczucie piękna i wrażliwości.
W tym roku przewidujemy 10 spotkań w ramach cyklu Filmoterapia (szczegółowy program można znaleźć w kalendarzu MATW).
Projekcje poszczególnych filmów są poprzedzone wprowadzeniem, podczas którego przedstawiane są sylwetki twórców oraz inne informacje związane z filmem. Po zakończeniu projekcji odbywa się dyskusja oraz dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami. Wstęp na spotkania jest wolny i nie wymaga zapisów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w filmoterapii oraz w innych projektach MATW .