04/02/2022

Filmoterapia – nowy cykl Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na nowy cykl otwartych spotkań. Filmoterapia to wykorzystanie filmów jako wsparcia rozwiązywania problemów psychospołecznych i poprawy jakości życia.

Udział w filmoterapii pozwala na zrelaksowanie się, rozładowanie frustracji, zmniejszenie depresji i stanów lękowych. Buduje motywację do życia, zmienia nastawienie i niweluje agresywne zachowania. Często filmoterapia zastępuje niebezpieczne lub szkodliwe aktywności. Kontakt ze sztuką pozwala na uwolnienie negatywnych emocji, zakomunikowanie ich otoczeniu oraz odszukanie sposobu na radzenie sobie z nimi.

Z punktu widzenia społecznego, zajęcia terapii zajęciowej dają możliwość zacieśnienia relacji interpersonalnych z innymi uczestnikami, redukując poczucie alienacji i wyobcowania. Osoby uczestnicząe w zajęciach chętniej otwierają się na nowe doświadczenia i podejmują różne aktywności życiowe.

Filmoterapia ma też funkcję edukacyjną – kontakt ze sztuką pozwala na zachowanie i rozwijanie sprawności intelektualnej. Ponadto wzbogaca życie wewnętrzne człowieka i rozwija poczucie piękna i wrażliwości.

W tym roku przewidujemy 10 spotkań w ramach cyklu Filmoterapia (szczegółowy program można znaleźć w kalendarzu MATW).

Projekcje poszczególnych filmów są poprzedzone wprowadzeniem, podczas którego przedstawiane są sylwetki twórców oraz inne informacje związane z filmem. Po zakończeniu projekcji odbywa się dyskusja oraz dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami. Wstęp na spotkania jest wolny i nie wymaga zapisów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w filmoterapii oraz w innych projektach MATW .

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

czytaj więcej