Studia Licencjackie Instytut Rozwoju Kościoła Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku

kwi, 2024

Symbolika roślina i zwierzęca w buddyzmie

19KWI16:0018:00Symbolika roślina i zwierzęca w buddyzmieWykład / Warsztat: dr Robert CzyżykowskiEWST Centrum Edukacyjne, św. Jadwigi 12, Wrocław16:00 - 18:00(GMT+02:00)

Szczegółowe informacje

Buddyzm to jedna z najstarszych religii uniwersalistycznych, czyli obejmujących swym zasięgiem nie tylko grupę etniczną, w której się pojawił, ale inne regiony, kultury i grupy etniczne. Już w starożytności buddyzm stał się religią szeroko wyznawaną w Azji Południowej i Wschodniej. Niemniej, buddyzm zachował specyficzne dla subkontynentu indyjskiego odniesienia do lokalnej fauny i flory. Pojawiają się one w rozmaitych opowieściach buddyjskich oraz stanowią one bazę dla wielu symboli i metafor. Wykład będzie przybliżeniem rozmaitych odniesień do symboli roślinnych i zwierzęcych w kontekście nauk i praktyk buddyzmu.

Spotkanie poprowadzi dr Robert Czyżykowski – adiunkt w Zakładzie historii Religii Instytutu Religioznawstwa UJ. Zainteresowania badawcze – hinduizm, buddyzm, joga, tantra, religie Bengalu, antropologia religii, doświadczenie religijne. Prowadzi badania tekstowe i terenowe obejmujące tradycje religijne subkontynentu indyjskiego. Praca doktorska analizowała koncepcje cielesności pojawiające się w nurcie tantrycznym.

Więcej o wykładowcy

Wykład odbywa się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Czas

(Piątek) 16:00 - 18:00(GMT+02:00)

WSTĘP:

Wolny

WSTĘP - SZCZEGÓŁY