Studia Licencjackie Instytut Rozwoju Kościoła Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku

kwi, 2024

Ekologia i nacjonalizm w Indiach

05KWI16:0018:00Ekologia i nacjonalizm w IndiachWykład / Warsztat: dr Matylda CiołkoszEWST Centrum Edukacyjne, św. Jadwigi 12, Wrocław16:00 - 18:00(GMT+02:00)

Szczegółowe informacje

Spotkanie poświęcone będzie związkowi między ekologią a hindutwą – nacjonalistyczną ideologią współczesnych Indii. Omówiona zostanie retoryka, za pośrednictwem której troska o przyrodę ujmowana jest w kategoriach rytualnej, religijnej i etnicznej czystości oraz sposób, w jaki podejmowane przez rząd indyjski inicjatywy pro-ekologiczne (będące m.in. odpowiedzą na kryzys klimatyczny) wpisują się w tę retorykę. Przedstawione zostaną również metafory, które przypisują przyrodzie nadrzędną wartość religijną, priorytetyzując tym samym troskę o nią.

Spotkanie poprowadzi dr Matylda Ciołkosz, adiunktka w Instytucie Religioznawstwa UJ. W roku 2019 otrzymała tytuł doktora nauk o kulturze i religii za badania nad znaczeniotwórczą rolą doświadczenia kinestetycznego w praktyce nowoczesnej jogi posturalnej. Wieńcząca te badania monografia, Thinking in Asana: Movement and Philosophy in Viniyoga, Iyengar Yoga, and Ashtanga Yoga, ukaże się we wrześniu 2022. 

W badaniach nad religią zainteresowana głównie ujęciami kognitywnymi – przede wszystkim tymi wywiedzionymi z paradygmatu enaktywnego (zwanego również „4E cognition”). Koncentruje się na wpływie powtarzalnych form doświadczenia – zmysłowego, ruchowego, społecznego – na kształtowanie i transformację abstrakcyjnych pojęć. 

Poza pracą akademicką na swym koncie posiada również doświadczenie dziennikarki, tłumaczki, muzyka oraz instruktorki jogi. Rekreacyjnie zajmuje się wspinaczką sportową. Daje się porywać popkulturze.

Więcej o wykładowczyni

Wykład odbywa się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Czas

(Piątek) 16:00 - 18:00(GMT+02:00)

WSTĘP:

Wolny

WSTĘP - SZCZEGÓŁY