Studia Licencjackie Instytut Rozwoju Kościoła Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku

mar, 2024

Całe stworzenie wzdycha i boleje – założenia i zasady hermeneutyk ekologicznych Biblii

15MAR16:0018:00Całe stworzenie wzdycha i boleje – założenia i zasady hermeneutyk ekologicznych BibliiWykład: dr hab. Kalina Wojciechowska, prof. EWSTEWST Centrum Edukacyjne, św. Jadwigi 12, Wrocław16:00 - 18:00(GMT+01:00)

Szczegółowe informacje

Od połowy XX w. wzrasta świadomość kryzysu ekologicznego i odpowiedzialności człowieka za jego wywołanie. W tę świadomość wpisują się również różne ujęcia hermeneutyczne, które starają się w tekstach biblijnych odkrywać ich proekologiczny potencjał. Liczba mnoga – hermeneutyki – wskazuje, że nie jest to jednolity kierunek w interpretacji Biblii.

Do najbardziej popularnych i dialogujących ze sobą w różny sposób należą nurt antropologiczny, nurt rewizjonistyczny i nurt radykalny, zwany też hermeneutyką identyfikacji. Wykład ma na celu prezentację tych nurtów w oparciu o wybrane teksty biblijne i pokazanie, jak hermeneutyki ekologiczne zwracają uwagę na konieczność zmiany intelektualnej, emocjonalnej i religijnej postawy człowieka wobec przyrody: od przyzwolenia na jej agresywną eksploatację do empatii i uwrażliwienia na cierpienie całego stworzenia w wyniku tej eksploatacji.

Wykład poprowadzi dr hab. Kalina Wojciechowska prof. EWST.

Wykład odbywa się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

Czas

(Piątek) 16:00 - 18:00(GMT+01:00)

WSTĘP:

Wolny

WSTĘP - SZCZEGÓŁY