23/04/2023

Język (w) teologii – 16 tom Theologica Wratislaviensia

16. tom czasopisma naukowego EWST „Theologica Wratislaviensia” poświęcony jest językowi. Redaktorzy zaprosili do współpracy przy jego tworzeniu osoby zajmujące się teologią oraz filozofią, reprezentujące różne chrześcijańskie konfesje i rożne ośrodki naukowe w Polsce i za granicą. 

W swoich artykułach autorzy podejmują miedzy innymi próbę odpowiedzi na pytania: Czy jest możliwe wyartykułowane w języku myślenie, mówienie (i pisanie) o Bogu oraz o świecie, w tym – o człowieku, widzianym z Bożej perspektywy? Czy ludzki język jest zdolny dosięgnąć Tego, Którego nazywamy „Bogiem”?

Oddając niniejszy tom w ręce Czytelników życzylibyśmy sobie, aby lektura zawartych w nim tekstów była inspirująca i owocna. Zdajemy sobie sprawę, że ten numer nie pretenduje do miana wyczerpującego studium lub nawet ogólnej panoramy problemów. Jeśli jednak przyczyni się on do zwiększenia zainteresowania teologią oraz filozofią lub nakłoni do postawienia poważnych pytań i refleksji, to spełni swoje zadanie – czytamy we wstępie do 16. rocznika „Theologica Wratislaviensia”.

Na 16 tom czasopisma składa się dziesięć tekstów oraz jedna recenzja publikacji naukowej.Serdecznie zapraszamy do lektury!

Theologica Wratislaviensia 16 (2021), Język (w) teologii

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej