23/03/2023

Oblicza herezji – temat nadal aktualny

21 marca 2023 roku odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe EWST „Derech”. Tym razem tematem przewodnim były herezje.

Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się  21 marca. Tego dnia tradycyjnie urządzano święta ku czci nadchodzącej wiosny, nowemu początkowi i odrodzeniu natury. Jednocześnie hucznie żegnano zimę, utożsamianą ze śmiercią i stagnacją. 

Symboliczna data skłania ku refleksji nad odnowieniem ducha, czystością, dogmatami, grzechem. Podczas konferencji przyglądaliśmy się zatem teoriom herezji, meandrom poszukiwań intelektualnych i duchowych, dogmatom i odchodzeniu od nich, odwadze i lęku, karach,stosach i rewolucjach religijnych.

Czym jest herezja? Dlaczego wzbudza takie emocje? Na to pytanie starali się odpowiedzieć wykładowcy i studenci EWST oraz zaproszeni goście. Usłyszeliśmy wykłady z zakresu filozofii, teologii, historii sztuki, fizyki i muzyki.

Ciekawe prelekcje oraz dynamiczne i wielowątkowe dyskusje wskazały, że poruszane tematy są nie tylko ważne dla rozwoju myśli teologicznej ale także aktualne i do dziś budzące emocje.

Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom konferencji.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej