29/03/2023

Miasto nie jest dla egoistów. Miasto to współistnienie!

Mieszkając w mieście nie można być egoistą – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, podczas spotkania w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej.

Prezydent Jacek Sutryk był gościem spotkania „Porozmawiajmy o Wrocławiu”, organizowanego przez Fundację Wzajemnego Szacunku oraz Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną. Spotkanie odbywało się w ramach cyklu Salon Wzajemnego Szacunku oraz Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku i zgromadziło liczne grono mieszkańców Wrocławia.

Prezydent Wrocławia przedstawił wizję miasta jako miejsca, w który spotykają się i czasem ścierają racje osób o różnych potrzebach, pomysłach i przekonaniach. Taka struktura może stanowić świetny impuls wyzwalania aktywności społecznej, ale także może stać się przyczyną wzajemnych pretensji, narzekania i oczekiwania że ktoś inny zrobi coś żeby było lepiej. Jacek Sutryk podkreślił, że bliższa jest mu wizja, w które różnorodność to bogactwo i nowe możliwości. Wskazał też, że Wrocław jest projektem, a nie „skończonym zadaniem”, że ciągle dzieją się w nim różne rzeczy, wprowadzane są kolejne innowacje, naprawiane niedociągnięcia. Jako priorytety miasta wskazał walkę ze smogiem, poprawę komunikacji publicznej i troskę o mienie komunalne. Zaapelował o codzienną współpracę w tworzeniu lepszego miejsca do życia.

Prezydent Wrocławia podkreślił ogromne znaczenie środowiska akademickiego, seniorów oraz przedstawicieli mniejszości religijnych i etnicznych jako czynników miastotwórczych. Podziękował mieszkańcom Wrocławia za przyjęcie ogromnej grupy uchodźców wojennych z Ukrainy i podkreślił dobrą integrację nowych mieszkańców.

Na zakończenie spotkania Jacek Sutryk odpowiadał na pytania mieszkańców – dotyczące między innymi zaangażowania miasta w inicjatywy międzywyznaniowe (np. w nadchodzące obchody 500-lecia Reformacji we Wrocławiu), rozwiązań dotyczących korków w mieście czy problemów lokatorów byłych mieszkań zakładowych. Po oficjalnej części spotkania długo jeszcze trwała dyskusja w kuluarach, w której brali udział zgromadzeni goście, w tym przedstawiciele polskiego parlamentu, instytucji miejskich, ośrodków akademickich, kościołów oraz wielu mieszkańców Wrocławia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Do zobaczenia podczas innych wydarzeń w EWST!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej