02/01/2023

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Jak co roku, na kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, polska kongregacja mobilizuję siły aby zorganizować kolędowanie i wigilię dla lokalnej Polonii w Dudley. Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Polski Kościół Chrześcijański w Dudley to społeczność wierzących polaków którzy w raz z angielskim kościołem Dudley Community Church (DCC) tworzą jedną dużą wspólnotę.

Na początku grudnia Dudley Community Church zorganizowało śniadanie z św. Mikołajem tak zwane Santa Grotto lub po prostu Breakfast with Santa. Zwyczaj ten jest dość popularny nie tylko w hrabstwie West Midlands ale w całej Wielkiej Brytanii. Dzieci przychodzą do przykościelnych kawiarni lub restauracji, a po zjedzeniu śniadania mają możliwość rozmowy z Mikołajem i wyszeptania na ucho swoich najskrytszych Bożonarodzeniowych życzeń.

W przypadku DCC dzieci pisały listy i wrzucały do skrzynki pocztowej przeznaczonej wyłącznie na listy zaadresowane do Św. Mikołaja. Oczywiście po rozmowie z Mikołajem każde dziecko otrzymało niewielki słodki upominek.

Tydzień później Polska kongregacja zorganizowała kolędowanie i wigilię, na którą zaproszeni byli lokalni mieszkańcy polskiego pochodzenia, w tym osoby samotne lub bezdomne. Na szczęście tych ostatnich z każdym rokiem jest coraz mniej, dzięki pomocy otrzymanej od Polskiego Kościoła.

W pierwszy dzień świąt w DCC obchodzony jest dzień Narodzenia Pańskiego. Jak co roku na porannym nabożeństwie o 10:30, odśpiewane zostały tradycyjne angielskie kolędy w raz z współczesnymi pieśniami uwielbieniowymi.

Następnie Pastor Joe poprosił kilku zebranych o przywitanie i pozdrowienie w ich własnych językach, ponieważ DCC jest kościołem wielonarodowościowym. I tak więc usłyszeliśmy Wesołych Świąt w języku: angielskim, irlandzkim, punjabi, polskim, jamajskim, mandaryńskim, Black Country, portugalskim oraz trzech różnych dialektach afrykańskich.

Okres poświąteczny jest zazwyczaj momentem, kiedy to kościół odpoczywa i przygotowuje się do służby na kolejny rok.

Po Sylwestrze wszystko wraca do normalności, rozpoczynają się nabożeństwa, dzieci wracają na szkółkę niedzielną, rozpoczyna się praca poradni duszpasterskiej (Lighthouse), rusza stołówka dla bezdomnych oraz przykościelna kawiarnia Lighthouse Cafe.

A ja? No cóż, jak co roku zawsze rozmyślam jaki będzie kolejny rok?  Jakie wyzwania przyniesie?  Kogo Bóg przyprowadzi do kościoła? A kogo wyśle w świat? Odpowiedzi na te pytania otrzymam za rok, a tymczasem zabieram sie do pracy. Jest przecież jeszcze tyle do zrobienia.

Autor: Paulina Jastrzębska

Strona Kościoła na FB

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej