26/09/2022

Dzień Otwarty w EWST 2022

16 września, po przerwie spowodowanej pandemią, wróciliśmy do tradycji udziału w Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Dniach Seniora. Wydarzenia, które zorganizowaliśmy, stały się też częścią Dnia Otwartego EWST.

Warsztaty, wykład, spektakl teatralny, odwiedziny w bibliotece i wspólny posiłek – a przy tym wiele spotkań z dawno niewidzianymi oraz nowymi gośćmi – tak w skrócie można by opisać przebieg Dnia Otwartego w naszej uczelni. Opis ten nie oddaje jednak atmosfery, która panowała podczas poszczególnych wydarzeń oraz radości płynącej z faktu, że możemy spotkać się, przebywać w swoim towarzystwie i rozmawiać twarzą w twarz.

Przed południem rozpoczęły się międzypokoleniowe warsztaty poświęcone fake newsom oraz metodom ich rozpoznawania. Licealiści, studenci i seniorzy wspólnie dzielili się własnymi doświadczeniami, rozwiązywali zadania i uczyli się od siebie nawzajem. Prowadząca warsztaty Joanna Gacka prezentowała różne rodzaje nieprawdziwych wiadomości oraz zachęcała do aktywnego sprawdzania otrzymywanych informacji pod tym kątem, zwłaszcza gdy planujemy przesłać coś dalej. W warsztatach wzięło udział ponad 30 osób, które w grupach miały możliwość między innymi samodzielnego przeprowadzenia „śledztwa” w sprawie różnych informacji.

Po warsztatach uczestnicy zostali zaproszeni do biblioteki EWST, gdzie zapoznali się z jej bogatym księgozbiorem jak i z możliwościami korzystania z niego zarówno na miejscu, jak i poprzez wypożyczanie książek do domu.

Następnie goście EWST zostali powitani przez Rektora uczelni, prof. Wojciecha Szczerbę, który w wykładzie „Chrześcijaństwo, czyli nie szukaj drzazgi w cudzym oku” dzielił się refleksją na temat miejsca i roli chrześcijan we współczesnym laicyzującym się świecie. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, a jego słuchacze żywo dyskutowali w kuluarach także podczas przerwy obiadowej. 

Ostatnim oficjalnym punktem programu Dnia Otwartego był spektakl „Poślubieni pogubieni” w wykonaniu grupy „Mam Teatr”. Ponad 80 widzów świetnie się bawiło, obserwując perypetie bohaterów. Komedia o kryzysie małżeńskim pary z długoletnim stażem budziła jednak nie tylko śmiech, ale także refleksje dotyczące wagi komunikacji, przełamywania rutyny  i wzajemnego zrozumienia w związku. 

Po zakończeniu spektaklu Kanclerz EWST odebrał dyplom Mecenasa Kultury, którym nasza uczelnia została uhonorowana przez artystów „Mam Teatr”. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Otwartego. Do zobaczenia podczas innych wydarzeń w EWST!

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej