02/06/2022

(Nie)obecność zła – 15 tom Theologica Wratislaviensia

15. tom czasopisma naukowego EWST „Theologica Wratislaviensia”  stawia pytanie o problem istnienia lub nieistnienia zła w kontekście istnienia lub nieistnienia Boga.

W swoich artykułach autorzy podejmują próbę teologicznej i filozoficznej pomocy w zrozumieniu dramatu zła w ludzkim życiu, a także roli i miejsca Boga w tymże dramacie. Tytuł numeru, czyli (Nie)obecność zła równie dobrze mógłby być zastąpiony innym: (Nie)obecność Boga. Każde bowiem zło jest brakiem Boga lub przynajmniej odczuciem tego braku.

Oddając w ręce Czytelników niniejszy tom i licząc na jego życzliwą i krytyczną lekturę, mam nadzieję, że będzie on – przynajmniej w wybranych obszarach – pomocą w zrozumieniu otaczającego nas świata oraz potwierdzeniem, że ważne pytania ludzkości nigdy nie tracą swojej aktualności i żywotności. – czytamy we wstępie do 15. rocznika „Theologica Wratislaviensia”.

Tom podzielony został na trzy części. W pierwszej Czytelnik odnajdzie dziewięć artykułów spoglądających na problem zła z różnych perspektyw. Druga część tomu to dział Varia. W trzeciej cześci znajdziemy recenzje książek Tomasza Gałuszki, Alexandra Poraj-Żakieja oraz Macieja Manikowskiego.

Theologica Wratislaviensia 15 (2020), (Nie)obecność zła

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej