02/06/2022

(Nie)obecność zła – 15 tom Theologica Wratislaviensa

15. tom czasopisma naukowego EWST „Theologica Wratislaviensa”  stawia pytanie o problem istnienia lub nieistnienia zła w kontekście istnienia lub nieistnienia Boga.

W swoich artykułach autorzy podejmują próbę teologicznej i filozoficznej pomocy w zrozumieniu dramatu zła w ludzkim życiu, a także roli i miejsca Boga w tymże dramacie. Tytuł numeru, czyli (Nie)obecność zła równie dobrze mógłby być zastąpiony innym: (Nie)obecność Boga. Każde bowiem zło jest brakiem Boga lub przynajmniej odczuciem tego braku.

Oddając w ręce Czytelników niniejszy tom i licząc na jego życzliwą i krytyczną lekturę, mam nadzieję, że będzie on – przynajmniej w wybranych obszarach – pomocą w zrozumieniu otaczającego nas świata oraz potwierdzeniem, że ważne pytania ludzkości nigdy nie tracą swojej aktualności i żywotności. – czytamy we wstępie do 15. rocznika „Theologica Wratislaviensa”.

Tom podzielony został na trzy części. W pierwszej Czytelnik odnajdzie dziewięć artykułów spoglądających na problem zła z różnych perspektyw. Druga część tomu to dział Varia. W trzeciej cześci znajdziemy recenzje książek Tomasza Gałuszki, Alexandra Poraj-Żakieja oraz Macieja Manikowskiego.

Theologica Wratislaviensia 15 (2020), (Nie)obecność zła

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

Misja chrześcijańska na „grzbiecie bawoła”

Nie ulega wątpliwości, iż fundamentalnym celem misji chrześcijańskiej jest dotarcie do możliwie jak największej liczby osób z Ewangelią, której centralną treścią jest osoba i dzieło Jezusa Chrystusa, jak również zakładanie lokalnych społeczności.

czytaj więcej