22/07/2020

Ewangelikalizm a społeczeństwo obywatelskie

Ewangelikalizm nie jest wolny od wyzwań związanych z funkcjonowaniem we współczesnym  społeczeństwie obywatelskim – pisze prof. Wojciech Szczerba. Artykuł „Evangelical Protestantism and Civil Society – An outline” został opublikowany w  książce ?Reformation 500. Cultural and Social Impact of the Protestant Reformation 1517?2017?, która ukazała się w języku angielskim, nakładem wydawnictwa Uniwersytetu w Aradzie ?Aurel Vlaicu?.

Tekst prof. Szczerby stanowi wnikliwą analizę miejsca i funkcji ewangelikalnego chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Ukazuje historyczne, społeczne i kulturowe tło rozwoju ewangelikalizmu i jego ?splatania się? z początkami nowoczesnych ruchów obywatelskich. Odnosi się także do aktualnych problemów i wyzwań tego nurtu w chrześcijaństwie.

Protestantyzm ewangelikalny, wyrastający z XVI wiecznej Reformacji z jednej strony stworzył dobre podstawy do rozwijania postaw obywatelskich, z drugiej zaś – ma w sobie liczne elementy które mogą utrudniać ten rozwój – podkreśla prof. Szczerba.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania całego artykułu (w języku angielskim).

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej