04/06/2019

IX Festiwal Kultury Protestanckiej „#Miłość #RADOŚĆ #Pokój” – podsumowanie

Za nami dziewiąta już edycja Festiwalu Kultury Protestanckiej. W tym roku przewodnim tematem wszystkich wydarzeń była radość – i ta wielka i ta codziena. Temat ten okazał się niezwykle aktualny – świadczy  aktywny udział licznych gości w festiwalowych wydarzeniach oraz spore zainteresowanie mediów.

Bogaty program Festiwalu to efekt współpracy wrocławskich kościołów, instytucji i organizacji, które przygotowały kilkanaście niezwykle różnorodnych wydarzeń i imprez. Konferencja naukowa, debaty i panele,  koncerty, wystawy, wykłady, wycieczki czy imprezy o charakterze  rodzinnym  – z szerokiej oferty festiwalowej każdy mógł wybrać interesujące go wydarzenie – od rozrywki, poprzez wydarzenia kulturalne i religijne aż po wymianę poglądów w świecie nauki.

IX Festiwal Kultury Protestanckiej ?Miłość #RADOŚĆ #Pokój? rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej. Radość była tematem przewodnim całego nabożeństwa. Niezwykle pięknie wyśpiewały ją połączone chóry Angelus, Cantus Olaviensis i Schola Musica Caelesti pod dyrekcją Barbary Szarejko a także dziecięcy chór MelodiCor pod dyrekcją. Dobromiły Ogińskiej-Broniszewskiej.

O radości mówił też podczas kazania biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik wrocławskiej diecezji ewangelickiej.

Nie chcemy zimnych twarzy i obojętnych spojrzeń, nie wystarczają nam wesołkowate dowcipy i płytkie kawały. Dość mamy osobistego pesymizmu i społecznego narzekania. Dość mamy zmęczenia życiem. Dość bylejakości i nudy. Serce szuka prawdziwej, głębokiej, nieustającej radości (?) Radość chrześcijańska nie redukuje się do doraźnego odczuwania, ale jest czymś, co pozwala popatrzyć radośnie na całe życie, choćby teraźniejszość była trudna – podkreślał biskup.

Wszyscy uczestnicy nabożeństwa otrzymali też festiwalowe symbole – naklejki z uśmiechniętymi ?buźkami?, które doskonale znamy z Internetu.

Radość oraz postać Karla Bartha były głównymi tematami ogólnopolskiej konferencji naukowej „Fenomen radości”, która odbyła się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej w poniedziałek 20 maja. Konferencja, organizowana była przez trzy wrocławskie uczelnie – Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną, Uniwersytet Wrocławski oraz Papieski Wydział Teologiczny i finansowana ze środków Gminy Wrocław.

Słowo wstępne wygłosił ks. abp prof. zw. dr hab. Alfons Nossol, pionier teologii Bartha w Polsce. Arcybiskup przybliżył słuchaczom główne tezy teologii Bartha, dzieląc się także swoim osobistym spotkaniem z myślą szwajcarskiego teologa.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Janusz T. Maciuszko, ks. dr Kazimierz Bem ze Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC), dr Dariusz Bruncz, prof. dr hab. Janina Gajda-Krynicka, ks. prof. dr hab. Zygfryd P. Gleaser z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek czy prof. UE dr hab. Adam Płachciak. Podczas czterech sesji konferencyjnych przedstawionych zostało 11 referatów, które razem złożyły się na interdyscyplinarny charakter konferencji.

Prelegenci i uczestnicy akademików chętnie podejmowali dyskuskę zarówno podczas sesji na sali jak i w kuluarach.

Podsumowaniem konferencji była wieczorna rozmowa biskupów  na Uniwersytecie Wrocławskim, w której udział wzięli metropolita wrocławski Kościoła rzymskokatolickiego abp Marian Gołębiewski, biskup senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Szarek, biskup senior diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Ryszard Bogusz, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Wademar Pytel oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP Marek Izdebski.

Rozmowę prowadził rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adam Jezierski. Gospodarz nie tylko zadawał pytania, ale także zadbał o artystyczną część wydarzenia, grając na organach (między innymi ?Odę do radości?) oraz oprowadzając uczestników po wyremontowanym wnętrzu Auli Leopoldyńskiej.

O pojednaniu oraz radości płynącej z wybaczenia i dialogu rozmawiali uczniowie wrocławskiego liceum. W środę, 22 maja 2019, Festiwal Kultury Protestanckiej zagościł w murach Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Dr Tomasz Skonieczny z Fundacji ?Krzyżowa? dla Porozumienia Europejskiego w nawiązaniu do wiodącej idei festiwalu przeprowadził dla dwóch grup uczniów warsztaty pt. ?Radość pojednania. Wartość dialogu. Wnioski z procesu pojednania polsko-niemieckiego?.

We wtorkowy wieczór Organizatorzy IX FKP oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym przyjęcu w Konsulacie Generalnym Niemiec. W swoim przemówieniu Konsul Hans Jörg Neumann odnosił się zarówno do historii relacji polsko-niemieckich, jak i do ich najnowszej odsłony, wspominajac między innymi słynną Mszę Pojednania w Krzyżowej, której 30. rocznica przypada 12 listopada 2019 roku.

Wielka msza h-moll BWV 232 uważana jest przez krytyków za najdoskonalsze dzieło muzyki religijnej Johanna Sebastiana Bacha. Właśnie ten niezwykły utwór wykonany został w Narodowym Forum Muzyki 22 maja, w ramach IX Festiwalu Kultury Protestanckiej. Ponad dwugodzinny koncert był głębokim przeżyciem nie tylko estetycznym ale także duchowym. Blisko 2 tysiące osób w skupieniu słuchało poszczególnych części mszy, a na koniec rozległy się długie, zasłużone brawa.

Całość koncertu była rejestrowana przez TVP, a jego transmisja odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu.

Radość płynąca z prawdy i odwagi – tak można podsumować spacery śladami wrocławskich bohaterów oraz spotkania poświęcone organizacji ?Biała róża?, które miały miejsce we wtorek, środę, czwartek i piątek.

Podczas spaceru śladami wrocławskich bohaterów poznali oni historie Edyty Stein, bpa Bolesława Kominka, Kathariny Staritz, Dietricha Bonhoeffera oraz Benno Jacoba, którzy swoim życiem bronili prawdy i drugiego człowieka. Z kolei w Domu Edyty Stein czekała na uczestników niezwykła i mało znana w Polsce historia organizacji ?Biała róża? i jej liderki Sophie Scholl. Wystawa i film przybliżyły działania organizowanego przez młodzież niemieckiego antyhitlerowskiego ruchu oporu.

Podczas poświęconego radości Festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzenia dla dzieci. Tym razem najmłodsi mogli bawić się wspólnie z duetem clownów.

Kilkadziesiąt minut ?śmiechoterapii? dobrze zrobiło nie tylko dzieciakom ale także dorosłym, którzy przyszli do kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Kłodnickiej. Clown Show Ping & Pong zgromadził dużą grupę dzieci, które nie tylko oglądały popisy komików ale też wspólnie z nimi tworzyły przedstawienie. Barwne stroje, gry, zabawy i przede wszystkim – zgodnie z tytułem – prawdziwa ?eksplozja radości?. 

Ostatnim, a równocześnie jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej była kolejna edycja dorocznego festynu ?Czasoprzestrzeń radości?, połączona w tym roku z obchodami 20-lecia Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Uczestnicy Festiwalu mieli do dyspozycji wiele atrakcji – od konkurencji sortowych, poprzez kiermasz, liczne zajęcia rekreacyjne, pokazy artystyczne, warsztaty rękodzieła, taniec, spotkania ze służbami mundurowymi, podziwianie motocykli i starych samochodów, aż po wspólne puszczanie baniek mydlanych. Nie zabrakło też przysmaków z grilla i słodkości. Wszystkim zaś towarzyszyła muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego ?Quattro Fromaggi?, oraz kapeli folkowej ?Góralskie Hory?. W programie znalazly się także oficjalne uroczystości – odsłonięcie Krasnali oraz posadzenie Drzew Pamięci.

Festiwal Kultury Protestanckiej po raz kolejny stał się również wydarzeniem medialnym – między innymi dzięki wsparciu naszych Patronów Honorowych oraz Medialnych. Festiwalowe wydarzenia były relacjoowane i zapowiadane w lokalnej prasie i telewizji, wielu uczestników dowiadywało się o nich także za pomocą mediów społecznościowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Patronom Honorowym, Organizatorom, Współorganizatorom, Partnerom i Patronom Medialnym za wkład w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia. Nade wszystko jednak chcemy podziękować uczestnikom których obecność, aktywność i zadowolenie wyrażane po poszczególnych wydarzeniach zawsze są dla nas ogromną nagrodą i motywacją na przyszłość.

Zapraszamy za rok!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej