15/05/2017

VII Festiwal Kultury Protestanckiej „500 lat Reformacji” – podsumowanie

Zakończył się VII Festiwal Kultury Protestanckiej ?500 lat Reformacji?. Przez cały tydzień w wielu miejscach Wrocławia odbywały się liczne wydarzenia dotyczące protestanckiego dziedzictwa, teraźniejszości i przyszłości. Zgromadziły one tysiące osób, były też szeroko komentowane w mediach.

Na ostateczne podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz możemy stwierdzić, że VII Festiwal Kultury Protestanckiej przynajmniej pod kilkoma względami był rekordowy. Najwięcej wydarzeń, najwięcej zaangażowanych podmiotów, najdłuższy czas trwania, najwięcej uczestników, najwięcej informacji medialnych – żeby wymienić tylko niektóre aspekty.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką informacja na temat przebiegu Festiwalu.

VII edycja FKP w całości poświęcona była przypadającemu w 2017 roku jubileuszowi 500 lat Reformacji. Organizatorzy – Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej, Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Społeczność Chrześcijańska oraz wiele innych instytucji, kościołów i organizacji, zadbali o różnorodność programową i najwyższą jakość merytoryczną oraz organizacyjną wydarzeń.

Festiwal rozpoczął się 7 maja koncertem gwiazdy polskiej muzyki chrześcijańskiej – Beaty Bednarz, który odbywał się w kościele Społeczności Chrześcijańskiej na wrocławskim Sępolnie. Kilkaset osób wspólnie bawiło się, modliło i słuchało dobrej chrześcijańskiej muzyki.

Na kolejne dwa dni wydarzenia festiwalowe przeniosły się do budynku EWST. Tu w poniedziałkowy wieczór widzowie mogli obejrzeć świetną komedię ?Czas na miłość?, a później porozmawiać z jej wykonawcami – aktorami Marzanną Graff oraz Aleksandrem Mikołajczakiem. Dobór sztuki okazał się niezwykle trafiony, a jej żartobliwy charakter przypadł do gustu wszystkim gościom tego wieczoru.

Kolejny dzień – wtorek – poświęcony był nauce. Interdyscyplinarny charakter i wysoki poziom merytoryczny konferencji ?Oblicza Reformacji? umożliwiły uczestnikom lepsze poznanie zapoczątkowanego 500 lat temu ruchu, który na zawsze zmienił nie tylko chrześcijaństwo, ale też  historię i społeczeństwo. Cztery konferencyjne sesje prowadzili kolejno rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, prof. Wojciech Szczerba oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego,  prof. Robert Wiszniowski.

Po konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na prezentację polskiego wydania biografii Marcina Lutra autorstwa prof. Heinza Schillinga: ?Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu?.  Spotkanie odbywało się w Infopunkcie Barbara przy ulicy Świdnickiej.

W środę uczestnicy wykładu w parafii Opatrzności Bożej mogli poznać zupełnie inne niż oficjalne oblicze Ojca Reformacji, zaprezentowane za pośrednictwem ?mów stołowych? – swobodnych, spontanicznych wypowiedzi Lutra, które zostały zredagowane przez Johana Aurifabera i w Polsce ukazują się pod tytułem ?Mowy stołowe wygłaszane przez Marcina Lutra podczas domowych dysput z przyjaciółmi?. Podczas spotkania nie brakowało anegdot i ciekawych opowieści na temat życia Lutra oraz jego barwnego języka.

W czwartkowy poranek chętni mogli wyruszyć na wycieczkę śladami czterech wrocławskich teologów – Dietricha Bonhoeffera, Benno Jacoba, Edyty Stein oraz Kathariny Staritz, których łączyła odważna postawa w walce z nazizmem i antysemityzmem.

Po południu wydarzenia VII Festiwalu Kultury Protestanckiej skupiały się wokół oraz wewnątrz kościoła pw. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Wernisaże dwóch wystaw poświęconych Reformacji  (?Here I stand – Marcin Luter, Reformacja i jej następstwa?  i ?Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie?) oraz muzyka wspaniałych kompozytorów w doskonałym wykonaniu chóru Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny okazały się ucztą dla oczu, uszu, umysłów i serc. Głównym gospodarzem wydarzeń był Konsulat Generalny Niemiec. Koncert zgromadził ponad 750 osób, które zapełniły wnętrze katedry przy ulicy Szewskiej.

W piątek w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbyła się kolejna konferencja naukowa, tym razem studencko-doktorancka, o nieco przewrotnym tytule ?Czy jest na Sali nowy Luter??. W organizację zaangażowane były samorządy studenckie dwóch uczelni – ChATu i EWST. W trzech równoległych panelach brało udział łącznie kilkadziesiąt osób.

Po południu w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego miał miejsce wernisaż wystawy ?Verbum Domini Manet in Aeternum (Słowo Boże trwa na wieki). Protestanckie budownictwo kościelne epoki nowożytnej w Europie?. Wystawa ukazuje w jaki sposób elementy teologii i liturgii protestanckiej, ale także czynniki takie jak polityka czy sytuacja społeczna samych wierzących wpływały na tworzenie i aranżację budowli w różnych częściach Europy.

Wieczorne godziny w piątek to równie interesujące wydarzenia artystyczne – tym razem odbywające się w parafii Ewangelickiej przy ul. Kazimierza Wielkiego. Młodzież ze szkół średnich w z Görlitz, Niesky i Boxberg wystawiła sztukę ?Luter nigdy nie był na Śląsku?, która przybliżyła widzom bohaterów i wydarzenia z okresu Reformacji. Następnie w kościele odbył się fascynujący multimedialny pokaz laserowy, poświęcony jubileuszowi 500 lat Reformacji.

W sobotnie przedpołudnie uroczyście otwarty został MOBIL Reformacji – specjalny autobus, który od kilku miesięcy odwiedza europejskie miasta. MOBIL zaparkował na wrocławskim Rynku już w piątkowe popołudnie i przez 36 godzin był dostępny dla wszystkich, którzy chcieli bliżej poznać historię i współczesność Reformacji. Przed południem w sobotę odbyło się oficjalne powitanie gości przez władze miasta – początkowo w Ratuszu, a następnie przy samym pojeździe. Udział w nim wzięli przedstawiciele samorządu, parlamentu, kościołów i instytucji wrocławskich. Przez półtorej doby MOBIL odwiedziło ponad tysiąc osób.

Podczas obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji nie zabrakło też tematyki społecznej. Właśnie jej został poświęcony zorganizowany przez wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego i EWST panel dyskusyjny ?Społeczeństwo obywatelskie 1517-2017. Europa, Polska, Wrocław?. Udział w panelu wzięli profesor Jerzy Buzek, biskup ewangelicki Waldemar Pytel oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, zaś moderowania panelu podjął się JM rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski.

Dyskutanci zmierzyli się z trudnymi i wieloaspektowymi pytaniami o kondycję społeczeństwa obywatelskiego zarówno w Europie jak i w Polsce. Frekwencja na debacie przekroczyła oczekiwania organizatorów. Duża była także aktywność uczestników spotkania, którzy zadawali pytania i komentowali wystąpienia zaproszonych gości.

W sobotni wieczór uczestników Festiwalu gościło Narodowe Forum Muzyki, w którym z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji odbył się koncert ?Solus Christus? w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Na występ składały się zarówno utwory wielkich kompozytorów (W. A. Mozart, J. S. Bach, G. Bizet czy G. F. Händel), hymny do słów Marcina Lutra, czy ludowe polskie pieśni luterańskie. Przed rozpoczęciem koncertu odbyła się część oficjalna, podczas której gości powitali gospodarze wydarzenia – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz biskup Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Pozdrowienia z ?serca Europy? – Brukseli – przekazał zgromadzonym także profesor Jerzy Buzek.

Równolegle w kościele Chrześcijan Baptystów przy ulicy Kłodnickiej odbywał się koncert uwielbienia pod tytułem ?Pan jest moim pasterzem?. Żywiołowa muzyka i modlitewny nastrój towarzyszyły przez kilkadziesiąt minut zarówno zespołowi jak i licznie przybyłym uczestnikom koncertu.

Uwieńczeniem sobotnich obchodów był wyjątkowy pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia, przygotowany specjalnie na Jubileusz.

Ostatni dzień Festiwalu to przede wszystkim uroczyste nabożeństwo jubileuszowe we wrocławskiej katedrze polskokatolickiej św. Marii Magdaleny, w której w 1523 roku ks. Johann Hess wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie. W nabożeństwie wzięli udział hierarchowie i duchowni protestanccy, biskupi i księża rzymsko- i grekokatoliccy, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich oraz religii, reprezentanci rządu, samorządów, dyplomacji, świata nauki i kultury. Powitanie i słowo wstępne wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP biskup Waldemar Pytel, zaś kazanie – biskup Ragnar Persenius z Uppsali. Słowo pozdrowienia przekazał także katolicki Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny.

Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcia wmurowanej 100 lat temu w ścianę kościoła, zniszczonej po II wojnie światowej, a obecnie odrestaurowanej piaskowcowej tablicy reformacyjnej dr. Johannesa Hessa.

Całe nabożeństwo było relacjonowane przez media publiczne, a jego retransmisja miała miejsce tego samego dnia w godzinach wieczornych.

Na zakończenie festiwalu odbył się koncert chrześcijańskiego muzyka Grzegorza Kloca, który wystąpił w kościele ?Słowo Życia?, przy ulicy Sołtysowickiej.

Podczas całego festiwalowego tygodnia poszczególnym wydarzeniom towarzyszyły liczne informacje w mediach. Wydarzenia FKP zapowiadały agencje prasowe, a organizatorzy mieli możliwość opowiadać o nich w radiu i telewizji. Bardzo istotna była także współpraca z partnerami medialnymi, która zaowocowała nie tylko artykułami w prasie czy w Internecie, lecz także bezpośrednimi transmisjami z części wydarzeń.

Na koncerty, nabożeństwa, spektakle zapraszały też serwisy informujące o wydarzeniach oraz sami organizatorzy. Bardzo wiele osób dowiadywało się o FKP i jego poszczególnych punktach z nowopowstałej strony na Facebooku, której posty w ciągu ostatnich dni zobaczyło ponad 30 tysięcy osób, a ponad 7 tysięcy polubiło je lub udostępniło.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Patronom honorowym, Organizatorom, Współorganizatorom, Partnerom i Patronom medialnym za wkład w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia. Nade wszystko jednak chcemy podziękować uczestnikom – Wasza obecność, aktywność i zadowolenie wyrażane po poszczególnych wydarzeniach są dla nas ogromną nagrodą i motywacją na przyszłość.

Do zobaczenia za rok!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej