20/09/2015

Studia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej – co warto wiedzieć

Jeszcze tylko kilka dni zostało o zakończenia tegorocznej rekrutacji na studia licencjackie w EWST. Specjalnie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, przedstawiamy nasz program licencjatu w pytaniach i odpowiedziach. I oczywiście serdecznie zapraszamy do zgłoszenia na rozmowy kwalifikacyjne.

Co dają studia w EWST?

Przede wszystkim gruntowną, praktyczną wiedzę teologiczną oraz umiejętności niezbędne w pracy duszpasterskiej i bardzo przydatne we wszelkich rodzajach działalności na rzecz kościołów i organizacji chrześcijańskich. Kładziemy nacisk nie tylko na wiedzę ale przede wszystkim na praktyczne przygotowanie do pracy. Podkreślamy, że teolog to osoba która nie ?buja w obłokach?, ale jest doskonale zorientowana w realiach współczesnego chrześcijaństwa i może nieść pomoc ludziom w różnych sytuacjach duchowych i życiowych.

Od strony formalnej – nasza uczelnia posiada akredytację Ministerstwa Nauki, co oznacza że wystawiane przez EWST dyplomy dają wykształcenie wyższe zawodowe, a także umożliwiają podjęcie studiów II stopnia (tzw. magisterskich). Przy czym obowiązujący już na wielu kierunkach system boloński umożliwia podjęcie studiów nie tylko teologicznych. Na Uniwersytecie Wrocławskim można  na przykład studiować niektóre specjalizacje filozofii, etnologię, europeistykę, administrację, informację naukową i bibliotekoznawstwo, socjologię czy politologię. Niektóre z tych kierunków można nawet studiować w trybie dziennym. Oczywiście na różnych uczelniach obowiązują różne zasady przyjęć na poszczególne kierunki studiów II stopnia, jednak dyplom EWST jest honorowany wszędzie tam, gdzie inne dyplomy wyższych uczelni.

Czy studia w EWST da się łączyć z innymi zajęciami?

Oczywiście, że tak. Nasz tryb edukacji jest kierowany do osób, które oprócz studiów na EWST uczą się na innych uczelniach lub pracują. W przeciwieństwie do innych uczelni, na EWST w miesiącu odbywa się tylko 1 lub 2 zjazdy, a program jest układany w taki sposób by studiować mogły nawet osoby bardzo zapracowane. Dodatkowo wykazujemy dużą elastyczność i indywidualne podejście do sytuacji studenta – w każdej sprawie można wiele rzeczy uzgodnić, zarówno z wykładowcami jak i w dziekanacie.

Wśród naszych studentów i absolwentów mamy osoby uczące się równolegle na innych uczelniach, pracujące w różnych miejscach, a nawet prowadzące własną działalność gospodarczą.

Jak zapłacić za studia?

Zdajemy sobie sprawę, że wysokość czesnego (choć niezbyt wygórowana na tle innych uczelni wyższych), może stanowić barierę dla wielu osób. Dlatego przygotowaliśmy szeroki pakiet różnorodnych stypendiów, które pozwalają pokryć w części lub nawet w całości koszty studiów. Nasi studenci korzystają zarówno ze stypendiów ?państwowych? (socjalne, za wyniki w nauce) jak i fundowanych przez chrześcijańskie organizacje. Na wsparcie mogą więc liczyć nie tylko osoby z dobrymi wynikami w nauce ale także zaangażowane w działalność duszpasterską czy społeczną oraz te, których sytuacja materialna utrudnia podejmowanie nauki. W EWST można też uzyskać konkretną pomoc dotyczącą skutecznego ubiegania się o dane stypendium. Tu również każdy przypadek i sytuacja jest rozpatrywany indywidualnie i nie zdarzyło się jeszcze, by osoba która naprawdę chce u nas studiować, nie mogła tego zrobić ze względów finansowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć także o inicjatywach i konkursach które umożliwiają obniżenie kosztów studiowania lub nawet otrzymanie bezpłetnego indeksu – programu „Student za studenta” czy konkursu „Darmowy indeks dla pastorów i liderów„.

Jak zorganizować sobie pobyt we Wrocławiu?

EWST mieści się w samym sercu Wrocławia, więcej – niemal w centrum Wrocławia studenckiego. Dlatego nasi przyjezdni studenci nie mają problemów ze znalezieniem odpowiadających im miejsc czy to noclegu, czy robienia podstawowych zakupów czy zjedzenia czegoś niedrogo i smacznie. Wybierać można także w miejscach prowadzenia życia towarzyskiego, które jest tradycją ?zjazdowych? dni i wieczorów. Wrocław to miasto wyjątkowo studentom przyjazne – każdy znajdzie tu coś dla siebie, zwłaszcza że z naszej uczelni blisko jest w zasadzie do wszystkich miejsc ?kultowych? dla studiujących w tym mieście.

Serdecznie zapraszamy!

fot. lusi/sxc.hu

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej