11/04/2015

Dietrich Bonhoeffer – artykuły w Gazecie Wyborczej

Dziś w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej ukazały się bardzo interesujące teksty na temat Dietricha Bonhoeffera. Jeden z nich to wywiad z wykładowcą EWST, doktorem Joelem Burnellem, jednym z pomysłodawców Dni Bonhoefferowskich, w którym opowiada on między innymi, skąd wzięła się jego fascynacja niemieckim teologiem.
„Każdy ma swoją strefę wpływów, swoją małą możliwość przeciwstawienia się złu, której nie wolno zmarnować (…) Trudno rozdzielić jego dzieło i życie, bo były ze sobą nierozerwalnie związane. Wprowadzał przekonania w czyn i właśnie ta spójność jest imponująca. Myślę, że jego praca jest wciąż aktualna i inspirująca.” mówi między innymi dr Burnell, w wywiadzie przeprowadzonym przez panią Anetę Augustyn.

W artykule, oprócz dra Burnella wypowiadają się także biskup Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, Janusz Witt, przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego oraz prof. Wojciech Szczerba, filozof i teolog, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.

Dietrich Bonhoeffer. Bez Boga, bez strachu, ale z miłością i z odwagą

Drugi z tekstów Anety Augustyn nosi tytuł „Dobry Niemiec Dietrich Bonhoeffer: Chrześcijanin musi się postawić” i opowiada o życiu i życiowych wyborach Bonhoeffera. Warto przeczytać niezwykłą historię pacyfisty, który brał udział w zamachu na Hitlera, narzeczonego, który spotyka się z ukochaną niemal wyłącznie w obecności więziennego strażnika, twórcy Kościoła Wyznającego, człowieka który uciekł przed nazimem do Stanów Zjednoczonych, a potem wrócił i oddał swoje życie.

Warto sięgnąć po oba teksty, które ukazały się w momencie, gdy we Wrocławiu trwają Dni Bonhoefferowskie, obchodzone w ramach V Festiwalu Kultury Protestanckiej. Serdecznie zapraszamy.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej