30/07/2013

Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie

Niedawno ukazała się publikacja „Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie”, której autorem jest Dziekan EWST, dr Piotr Lorek.Książka stanowi próbę odpowiedzi z perspektywy biblistyki na pytanie o ostateczny los potępionych.

Począwszy od 70. lat XX wieku w konserwatywnych protestanckich i katolickich środowiskach na nowo rozgorzała dyskusja nt. natury piekła. W krajach anglojęzycznych do głosu doszli zwolennicy unicestwienia, zaś na gruncie polskim debatowano o teorii powszechnego zbawienia.

Autor dokonuje analizy fragmentów NT, które przywołuje się w polemikach dotyczących piekła. Wykorzystuje najnowsze badania nad Biblią hebrajską ukazujące znaczenie wydarzenia wygnania Izraela do Babilonu i jego wpływu na kształtowanie się starotestamentowego języka sądu.

Autor argumentuje, że starotestamentowy motyw wygnania stoi u podłoża nowotestamentowego języka piekła i stanowi podstawę hermeneutyczną do odczytania znaczenia poszczególnych pojęć używanych przy opisie kar potępionych, konstytutywnych dla teologicznej koncepcji piekła.

Recenzenci o książce:

ks. prof. dr hab. Michał Czajkowski

„mamy do czynienia z rasowym biblistą, świetnie przygotowanym, rzeczywiście korzystającym – zresztą w sposób oryginalny – z bogatego dorobku biblistyki.?

?Dzieło dr. Piotra Lorka jest udaną próbą odpowiedzi na pytanie o los ostateczny potępionych, próbą tym bardziej wiarygodną i tym cenniejszą, że dokonywana jest nie przy pomocy z góry założonych tez teologicznych czy wręcz dogmatycznych, lecz z perspektywy biblistyki??

ks. dr hab. Marek Uglorz, prof. ChAT

„Biorąc na warsztat wyobrażenie piekła, autor nie tylko włączył się w rozgorzały po dłuższym uśpieniu teologiczny spór o interpretację i znaczenie piekła, ale też na nowo uruchomił wyobraźnię, czego teolodzy, rozważający tajemnicę śmierci, w imię teologicznych zastrzeżeń i duszpasterskich trosk, starannie unikali.”

?? praca – napisana komunikatywnym językiem – nie będzie nastręczała trudności nawet czytelnikowi, mogącemu mieć problem z lekturą fragmentów, w których występują terminy hebrajskie i greckie.?

Motyw Wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie

Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Warszawa 2013, ss. 249

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej