05/05/2010

II Festiwal Kultury Protestanckiej – Podsumowanie

II edycja Festiwalu Kultury Protestanckiej nie odbyła się w zaplanowanym kształcie i terminie. Tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce tuż przed planowanym rozpoczęciem imprez festiwalowych, skłoniły nas, by przenieść celebrowanie kultury protestanckiej na inny, bardziej sprzyjający czas.

W tych dniach pełnych refleksji spotkaliśmy się na dwóch nadzwyczajnych wydarzeniach.

W środę, 21 kwietnia, w Kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29  odbyło się nabożeństwo żałobne, w którym udział wzięli ekumeniczni goście, przedstawiciele różnych kościołów, władze uczelni świeckich  i kościelnych oraz  samorządowcy.

Słowo wstępne wygłosił  Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, dr hab. Wojciech Szczerba, a kazanie – bp Ryszard Bogusz, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego we Wrocławiu. Wspominaliśmy tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz tragicznie zmarłego bp. Mieczysława Cieślara.

Podczas nabożeństwa można było wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru Capella Ecumenica oraz zespołu Społeczności Chrześcijańskiej we Wrocławiu.

23 kwietnia, w piątek, w auli Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej miało miejsce niezwykłe spotkanie poświęcone pojednaniu. W spotkanie wprowadził słuchaczy Rektor, dr hab. Wojciech Szczerba, mówiąc o teologicznym i filozoficznym wymiarze koncepcji pojednania. Krótką refleksją na ten temat w kontekście relacji polsko-niemieckich podzieliła się pani Annemarie Franke, dyrektor Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Wieczór uświetnił występ zespołu kameralnego, który wykonał utwory kompozytorów niemieckiego baroku, m.in. Bacha, Schutza, Telemana. Utwory muzyczne przeplatały się z recytacją fragmentów wierszy Dietricha Bonhoeffera w wykonaniu wykładowców i przyjaciół Szkoły.

W niedzielę w kilku wrocławskich kościołach, m.in. w Zborze Antiochia przy ul. Sępiej, w Kościele Opatrzności Bożej i Kościele Ewangelicko-Reformowanym, odbyły się nabożeństwa, podczas których modlono się  o rodziny osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu, o wsparcie dla nich, a także o przyszłość naszego Kraju.

Mimo że w tym roku nie przeżyliśmy w pełni Festiwalu Kultury Protestanckiej, mogliśmy w skupieniu oddać się refleksji nad rzeczami fundamentalnymi. Niebawem rozpoczniemy planowanie kolejnych wydarzeń, które niewątpliwie będą sprzyjać rozwojowi dialogu międzykulturowego w naszym mieście.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

Mural, Drzewo Życia

Księga Rodzaju, w drugim opisie stworzenia, umieszcza drzewo życia w samym środku Ogrodu Eden. Daje ono zdrowie i życie tym, którzy spożywają jego owoce.

Misja chrześcijańska na „grzbiecie bawoła”

Nie ulega wątpliwości, iż fundamentalnym celem misji chrześcijańskiej jest dotarcie do możliwie jak największej liczby osób z Ewangelią, której centralną treścią jest osoba i dzieło Jezusa Chrystusa, jak również zakładanie lokalnych społeczności.

czytaj więcej